Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sex and the City ekonomisi

Sex and the City ekonomisi

İyi eğitimli, bağımsız ve bekar kadınlar, dünya ekonomisinin itici gücü oldular. Bu tarz yaşayan kadınlar, Avrupa ile ABD'de yılda 2 trilyon sterlinlik bir ekonomi yaratıyor.

Türkiye'de televizyonda gösterilen ''Sex and the City'' dizisinde canlandırılan bağımsız, iyi eğitimli ve iyi kazanan kadınlar, dünya ekonomisinin önemli güçlerinden birini oluşturmaya başladı. Datamonitor isimli İngiliz piyasa araştırma kuruluşuna göre 2002'de bekár kadınların Avrupa ve Amerika'daki tüketim gücü 2 trilyon sterline ulaştı. Bu rakamın önümüzdeki beş yıl içinde 2.5 trilyon sterline çıkması bekleniyor.

İyi eğitimli kadınlar, annelerinden daha fazla kazanıyorlar, kendi geleceklerini planlayıp yatırım planları yapabiliyorlar. Politikacılar, bu gücü görmezden gelse de üreticiler ve hizmet şirketleri, bu gücün giderek daha fazla farkına varıyorlar. Datamonitor, ''Kadın Hayatlarındaki Trendler'' isimli araştırmasında tek başına yaşayan bu kadınların ekonomileri nasıl etkilediğini ortaya koydu.

Araştırmada, ''Pazarlama sektörü, her zaman kadınların güçlü bir tüketici grubu olduğunu kabul etti. Ancak bu eve alışveriş yapan kişi olmalarından kaynaklanıyordu. Şimdi ise kadınlar bağımsız ve kendinden emin tüketiciler'' yorumu yapıldı. Datamonitor'a göre İngiltere'de yüksek kazanç imkanı tanıdığından muhasebe ve avukatlık eğitimi alan kadınların sayısı, erkeklerden daha fazla.

Reyting rekoru kıran dizi
Reyting rekorları kıran ''Sex and City'' dizisi New York'ta yaşayan bağımsız, iyi eğitimli dört kadınının hayatını konualıyor. Sarah Jessica Parker, dizide ''Carrie'' adında bir gazete köşe yazarını, Kim Cattral ''Samantha'' adlı halkla ilişkiler şirketi sahibini, Kristin Davis büyük aşka inanan ''Charlote''u ve Cynthia Nixon da ''Miranda'' adlı başarılı avukatı canlandırıyor. Dizi yalnız ABD ve Avrupa'da değil, gösterildiği tüm ülkelerde büyük izleyici kitlesini ekran başına çekiyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 06.09.2003
441
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.