Magazin

'Ses'ten hızlı yaşadı

'Ses'ten hızlı yaşadı

Dünyada ilk kez sesten hızlı uçarak Amerikan havacılığının öncüsü olan Scott Crossfield, tek motorlu uçağının yere çakılmasıyla öldü.

Sesten iki kat hızlı uçan ilk kişiydi, tek motorlu bir uçakta öldü. Yaptığı uçuşlarla havacılık tarihine geçen 84 yaşındaki Amerikalı pilot Scott Crossfield, hayatını bir uçak kazasında noktaladı.

Scott Crossfield'in çarşamba günü Alabama'dan tek başına havalandığı Cessna 210A tipi tek motorlu uçağıyla radar bağlantısı kesilmişti. ABD Sivil Hava Devriyesi, uçağın enkazının önceki gün Atlanta yakınlarında bulunduğunu açıkladı.

Saatte 2123 kilometre
Crossfield, 14 Ocak 1942'de ses hızını geçmeyi başarmıştı. Ancak bununla yetinmeyen cesur pilot, 20 Kasım 1953 tarihinde de NASA'ya ait bir Douglas D-558-II uzay roketiyle sesten iki kat hızlı, yani saatte 2123 km. hızla uçmuştu. Hayatı boyunca en fazla deneme uçuşu yapan pilot unvanına sahip Crossfield, NASA'daki programlardan sorumluydu.

Kaza sırasında Alabama'dan Washington'a gitmekte olan pilot, bölgedeki gök gürültülü ve fırtınalı havada yola çıkmış. Zaten pilotun zamanından bir test pilotu arkadaşı Chuck Yeager da her zaman kendinden çok emin olan pilotun risk alma eğiliminin kazada etkisi olduğunu düşünüyor. Crossfield'ın çoğunlukla uçmaması gereken kötü havalarda bile uçtuğunu söyleyen 83 yaşındaki meslektaşı, "Bazen kapasitesinin ötesine geçer ve başını derde sokardı" dedi.

NASA: Uzayın da öncüsü
NASA'dan yapılan açıklamada da Crossfield'in ölümünden büyük üzüntü duyulduğu belirtilirken, "Scott Crossfield, X-15 füze uçağında uçmaya cesaret ederek, uzay görevlerinin yapılmasının yolunu hazırlayan gerçek bir öncüydü. NASA Crossfield'i sadece bir deneme pilotu olarak değil aynı zamanda bir tasarımcı ve bir havacılık uzmanı olarak hatırlamaktadır" ifadesi yer aldı. Havacılık tarihinde, onun kadar deneme uçuşu yapan başka pilotun bulunmadığına da dikkat çekildi. Crossfield'in denediği uçakların çoğu, Washington'daki uzay müzesinde sergileniyor.
Yayın tarihi: 22.04.2006
561
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.