Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sessiz geceler isteyenlere

Sessiz geceler isteyenlere

Britanya'da kutlanan 'Ulusal Horlamayı Engelleme Haftası' önerileri: Pijamanın arkasına tenis topu dik, şarkı söyle, yastıksız yat!

Britanya'da 'Ulusal Horlamayı Engelleme Haftası' kutlanıyor. Hafta dolayısıyla uzmanlar tüm dünyanın sorunu olan bu gece gürültüsünü dindirmek için kolay uygulanabilir dokuz yol önerdi:

Şarkı söyleyin
Bol bol şarkı söyleyin. Exeter Üniversitesi'ne göre ses perdeleri, gırtlağın arkasındaki gevşek adalelerdir. Şarkı söylemek, titreşme nedeniyle sese neden olan kasları güçlendirip horlamanın şiddetini azaltır.

Pijamaya tenis topu
Horlayan kişinin pijamasının arkasına tenis topu dikin. Böylece kişi sırt üstü yatamayıp yan yatmak zorunda kalacak. Bu pozisyon horlamanızın azalmasını sağlar.

Horlayanın ağzına kumaş parçası
The Herald gazetesinden bir doktor horlayan kişinin ağzının kumaş parçasıyla bağlanabileceğini, ancak bu tekniğin dikkat gerektirdiğini ve solunum sorunları yaşayanlara uygulanmaması gerektiğini söylüyor. Doktorun diğer önerisi, horlayan kişinin eşinin kulak tıkacı kullanması.

Burun bandı
Burun bantları kullanın. Çoğunlukla atletlerin ve futbolcuların kullandığı burun bantları, pek çok doktorun ve bizzat horlama sorunu yaşayan kişinin önerisi. Bu küçük bantlar, solunum yollarını açık tutuyor ve nefes almayı kolaylaştırarak uyurken daha az ses çıkarmaya yarıyor.

Bebek emziği
Halkın arasından çıkan ve geçerliliği onaylanmış bir başka tavsiye ise horlayan kişinin ağzına bebek emziği koymak!

Alerji ilacı kullanılabilir
Doktorunuzla alerji ilacı kullanıp kullanmamayı konuşun. İlaç, horlayan kişiyi büyük ölçüde uyuşturmakla birlikte geniz yollarını açarak horlamayı azaltıyor.

Elektrik şoku
Eğer yeterince cesursanız, eczanelerde satılan bilek bantlarından kullanıp, her horlamada verdiği hafif elektrik şokla sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Nefes açıcı merhemler
Nefes açıcı merhemlerden faydalanın. Horlama sorunu yaşayanların ifadesine göre bu jeller keskin kokusu ve yapışkan dokusuyla horlama semptomlarını hafifletiyor. Bu kişiler muhtemelen soğuk algınlığına da daha az yakalanıyor.

Yastıksız uyuyun
Yastık kullanmayı bırakın. Horlayan kişinin boynunu kasan herhangi bir şey, horlama sorununu şiddetlendiriyor.
(Radikal)
360
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.