Magazin

Şeker hastalığı, kalp hastalığının habercisi

Şeker hastalığı, kalp hastalığının habercisi

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrin Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tamer Tetiker, şeker hastalığının kalp hastalığının habercisi olduğunu söyledi.

Tetiker, Mersin`in Tarsus ilçesinde düzenlenen "Tokluk Kan Şekerinin Önemi ve Tedavisi" konulu toplantıda, Türkiye`de ve dünyada şeker hastası sayısının hızla arttığını kaydetti.

Özellikle kalp hastalığı riskinin yükselmesine neden olan "tokluk kan şekeri"nin yeni tedavi yaklaşımlarıyla kontrol altına alındığını belirten Tetiker, sadece açlık kan şekerine bakıldığı zaman şeker hastalığının gözden kaçabildiğini dile getirdi. Tetiker, şöyle konuştu:

"Mutlaka yemekten sonraki ikinci saat kan şekerinin ölçülmesi gerekiyor. Ayrıca, tokluk kan şekeri 140 miligram ve üzerinde olanların mutlaka hekime başvurmaları gerekiyor. Hareketsiz kilolu, 45 yaş üstü, yüksek tansiyon ve yüksan kan yağları olanlar ile ailesinde diyabet olanlarda daha sık görülen şeker hastalığı, aynı zamanda kalp hastalığının da habercisidir."

Tetiker, şeker hastalarının yemeklerden iki saat sonra artan kan şekerlerinin, damar sertliği gelişmesine katkıda bulunması ve böylece kalbe gelen kan miktarının azalmasıyla hissedilen göğüs ağrısına, kalp krizine veya ani ölüme neden olabileceğini kaydetti.
Yayın tarihi: 24.10.2002
220
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.