Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Şeker hastaları egzersiz yapmalı

Şeker hastaları egzersiz yapmalı

Uzmanlar, egzersiz yapmanın şeker hastalarına iyi geldiğini belirterek, "Egzersiz yapan şeker hastaları, yarım saat aktiviteyle kan şekeri oranlarını düşürebilirler" dedi.

Konya Numune Hastanesi Metebolizma Uzmanı Dr. Feridun Karakurt, spor yapmanın vücut sağlığını koruduğunu ve düzenlediğini söyleyerek, "Günde yarım saat yapılan egzersiz vücuttaki kan dolaşımını düzenler ve metabolizmanın sağlıklı olarak işlevlerini yapmasını sağlar. Özellikle şeker hastalarında egzersiz ilaç kadar etkilidir" diye konuştu.

Şeker hastalığının tedavisi olmayan bir hastalık olduğuna dikkati çeken Dr. Karakurt, şunları söyledi: "Şeker hastalığının tedavisi henüz yok. Fakat kontrol altına almak mümkün. Günümüzde çoğu şeker hastalığı çeşitli ilaçlarla bu hastalığı kontrol altına alıyor. Oysa günde yapılan yarım saat egzersiz aldıkları ilaçlar kadar etkili. Egzersizin şeker hastalarında sağladığı en büyük yarar kan şekerini düşürmesi. Doktor kontrolü ile yapılan egzersizler şeker hastalarında ilaç kullanımını azaltırr ve bunun yanında metebolizmalarının düzenli bir şekilde işleyişini sağlar."

Egzersizin tek başına şeker hastalarında istenilen yararı sağlayamayacağını vurgulayan Karakurt, şeker hastalarının rahatsızlıklarını kontrol altına almalarında sadece egzersiz yeterli olamayacağını kaydederek, şunları ekledi:

"Birinci olarak yapmaları gereken düzenli bir diyettir. İkinci olarak düzenli egzersiz ve aktivite. Son olarak eğer gerekiyorsa doktor kontrolünde ilaç. Bunun yanında İnsülin iğnesi kullanan hastalarda bile egzersiz büyük yararlar sağlayabilir. İnsülinin dozunu düşürüp egzersiz yapıldığı taktirde hastalık büyük ölçüde kontrol altına alınabilir."
(DHA)
171
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.