Magazin

'Şehvet' iki yılda şefkat oluyor!

'Şehvet' iki yılda şefkat oluyor!

Bilim adamları, şehvetin şefkate dönüşmesine yol açan hormon değişikliklerini tanımladı.

İtalya'nın Pisa Üniversitesi, insanların yeni partnerlere karşı cinsel çekim hissetmelerine yol açan vücut kimyasallarının en fazla iki yıl boyunca aktif olduğunu keşfetti. Çiftler 'stabil' ilişki aşamasına ulaştığında ise diğer hormonlar görevi devralıyor.

Araştırmacılar, aşk hayatlarındaki tutku düzeyine göre sıralanan gönüllülerin kanlarındaki 'neutrophin' adlı hormonların seviyesini test etti. Bu kimyasal madde, aşk ilişkisinin daha erken aşamalarında bulunanlarda daha yüksek çıktı.

Ancak partnerleriyle bir veya iki yıldır beraber olanlarda ilişki devam etse de 'aşk molekülü' ortadan kayboluyor.

Bilim adamları, birkaç yıl birlikte olan çiftlerde 'şehvet molekülü'nün, 'şefkat molekülü'ne dönüştüğünü bulmuş. Oxytocin adındaki bu şefkat kimyasalı, aynı zamanda hamile ve yeni doğum yapmış annelerde süt üretimini uyaran bir hormon. Araştırma ekibinin lideri, Donatella Marazziti, "Âşıklar birbirlerine duygularının hiç bitmeyeceğini söylüyor ama hormonlar başka şeyler anlatıyor" dedi.
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.02.2006
180
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.