Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Scooter'lara ehliyet zorunluluğu

Scooter'lara ehliyet zorunluluğu

İtalya'da hız yapan scooterların karıştığı ölümlü trafik kazalarının artması üzerine hükümet, motosikletlere ehliyet zorunluluğu getirdi.

14 yaşından büyük herkesin scooter kullanabildiği İtalya'da artık bu özgürlük tarihe karışıyor. Hız yapan scooterların karıştığı ölümlü trafik kazalarının artması üzerine hükümet, bu küçük motosikletlerin kullanılması için ehliyet zorunluluğu getirdi. İtalyan gençleri bundan böyle 20 saatlik bir kursun ardından ehliyet alarak scooter sürebilecek.

"Kurslar zaman kaybı"
Bazı devlet okullarında bu kurslar bedava veriliyor. Yoğun talep karşısında özel okullarda da verilen kursların fiatı ise 150 euro. Bazı firmalar da yeni scooter alacaklara kurs parasını ödemeyi vaadeden kampanyalar düzenliyor. Üretici şirketler satışlarındaki düşüşten kaygı duyarken, ehliyetsiz yakalanmaları durumunde 500 euroluk cezalarla karşılaşalabilecek olan gençler kuralı saçma, kursu da zaman kaybı olarak görüyor.
Yayın tarihi: 26.06.2004
404
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.