Magazin

Savaşın gerçek mağduru çocuklar

Savaşın gerçek mağduru çocuklar

Son 10 yıl içinde milyonlarca çocuk çatışmalar yüzünden yaşamını yitirdi, 6 milyon çocuk da yaralandı ya da sakat kaldı. UNICEF verilerine göre, dünyada yılda hemen hemen 11 milyon çocuk, önlenebilir ve tedavi edilebilir nedenler yüzünden daha beş yaşına gelmeden ölüyor.

Her yıl suiistimal, sömürü ve şiddete maruz kalan on milyonlarca çocuğun sağlığı üzerinde uzun süreli olumsuz etkiler yaratılıyor ve butür tehlikelere halk sağlığı planlamalarında yeterince önem verilmiyor. UNICEF'e göre, çocukları tehdit eden belli başlı çevre sağlığı riskleri arasında yetersiz sanitasyon (uygun tuvalet olanağı) ve hijyen, sağlıksız su ve kirlilikle birlikte sıtma, ishal ve akut solunum yolu enfeksiyonu gibi diğer hastalıklara yol açabilecek diğer çevre sorunları yer alıyor.

ÇOCUK SÖMÜRÜSÜ ÖNLENİYOR
Koruyucu çevrenin, toplulukların ve ailelerin çocukların haklarına sahip çıktıkları, çocukları koruyup onlara yönelik suç işleyenleri cezalandıran yasaların işlediği ve titizlikle uygulandığı, hükümetlerin çocuk sömürüsünün önlenmesi için gerekli kaynakları seferber ettiği, medyanın çocuklara yönelik ayrımcı uygulamaları teşhir edip eleştirdiği ve çocuklarla ilgilenen yetişkinlerin suiistimal olaylarını saptayıp gerekli tepkileri gösterebildikleri bir çevre olması gerekiyor.

SAVAŞLARDA 6 MİLYON ÇOCUK SAKAT KALDI
Her yıl on milyonlarca çocuğun ileri derecede suiistimal ve şiddet olaylarına maruz kaldığına işaret eden UNICEF verilerine göre, son 10 yıl içinde milyonlarca çocuk çatışmalar yüzünden yaşamını yitirdi, aynı dönem içinde 6 milyon çocuk savaşlarda yaralandı veya sakat kaldı. Tahminen 300 bin kadar çocuk silah altına alınıp asker olarak kullanıldı, bunların arasında, seks köleleri olarak kullanılan ve AIDS gibi tehditlere maruz kalan kız çocuklar da bulunuyor. Tehlikeli işlerde çalıştırılan çocukların sayısı 180 milyondan fazla ve 5.7 milyon çocuk da köle gibi zorla çalıştırılıyor.

"HER YIL 5 MİLYONDAN FAZLA ÇOCUK ÖLÜYOR"
Dünya Sağlık Örgütü, kimyasal riskler, şiddet olayları, kirli içme suları, hijyenik olmayan koşullar ve yetersiz sağlık önlemleri yüzünden dünyada her yıl 5 milyondan fazla çocuğun öldüğünü bildirdi. Örgüt Başkanı Gro Harlem Brundtland, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlediği basın toplantısında, çocukların daha sağlıklı çevreye aşırı ihtiyaç duyduğunu belirtti ve sorunla küresel çapta mücadele edilmesi çağrısında bulundu. Çocuk felciyle mücadele kampanyasına destek için Hindistan'da bulunan Brundtland, çocukların sağlığına yönelik en büyük tehlikelerin, ev, okul ve yaşadıkları toplumlar gibi en güvenli olması gereken yerlerde bulunduğuna dikkat çekti. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, beş yaşın altındaki çocuklar dünya nüfusunun yüzde 10'unu oluşturuyor, doğal çevreden kaynaklanan hastalıkların da yüzde 40'ı bu yaştaki çocuklarda görülüyor.
(AA)
Yayın tarihi: 07.04.2003
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.