Magazin

Savaş muhabirleri dikkat

Savaş muhabirleri dikkat

Psikolojik Travma Uzmanı Özgür Erdur, savaşı görüntüleyecek savaş muhabirlerini ve sağlık personelini, savaşsonrasında ruhsal travma tehlikesi beklediği uyarısında bulundu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğretim Üyesi ve Psikolojik Travma Uzmanı Özgür Erdur, savaşı yaşayacak askerler ile sivillerin yanı sıra cephenin gerisinde ve zaman zaman cephede görev alanların datravmatik ruhsal bozukluklara maruz kalacağını belirterek, şunları söyledi: "Ölümlere tanık olan doktorlarda, sağlık personelinde ve olayı görüntüleyen gazetecilerde travmatik ruhsal bozukluklar yaşanması kaçınılmazdır. Vietnam savaşında görev alan askerlerin yüzde 15´inde ruhsal travma sonrası stres bozuklukları yaşandığı tespit edildi. Bunun yanında Vietnam savaşını izleyen muhabirlerde de benzer sorunlar ortaya çıktığı görüldü."

"Savaşı tekrar tekrar yaşarlar"
Savaş sırasında meydana gelen ölümlere tanık olanların, savaştan sonra ortaya çıkan ruhsal travma bozuklukları nedeniyle "flashback" (olayı tekrar yaşama) sorunuyla karşılaştıklarını ifade eden Erdur, "Savaşı ve savaşın ortaya çıkardığı yıkımı haber yapan, görüntüleyen gazeteciler, rüyalarında bu anları tekrar tekrar yaşarlar. Bunun sonucunda da kişide aşırı sinirlilik, olaylara karşı duyarsızlık halleri ortaya çıkar" dedi.

"11 Eylül'de ölenler gösterilmemişti"
Erdur, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde de benzer durum ortaya çıktığını kaydederek, "Depremi yaşayanlar kadar, deprem görüntülerini televizyonlardan ve gazetelerden görenler de olumsuz etkilendi. Bu nedenle, savaşta görev yapacak savaş muhabirlerine ve bu haberleri yayımlayacak olan basın kuruluşlarına büyük görev düşüyor" şeklinde konuştu. ABD´de yaşanan 11 Eylül saldırısı sonrasında ABD basınında, ölenlerin görüntülerinin etik olarak yayınlanmadığına dikkati çeken Erdur, "Türkiye´de de RTÜK başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları, özellikle çocukları ve aileleri olumsuz yönde etkileyecek olan bu görüntülerin yayınlanmasına izin vermemelidirler" dedi.
Yayın tarihi: 19.03.2003
527
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.