Magazin

Savaş görüntüleri kalp ritmini bozuyor

Savaş görüntüleri kalp ritmini bozuyor

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü öğretim üyelerinden Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Gündüz, psikolojik travmalara neden olan savaş görüntülerinin ve insan dramlarının kalp ritmini bozduğunu ve tansiyonu yükselttiğini söyledi.

AİBÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü'nde görevli öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Gündüz kalp ve şeker hastalarının savaş görüntülerini izlememeleri uyarısında bulundu. Yrd.Doç.Dr. Gündüz, kalp hastalarının stresten uzak durmalarını isteyerek, "Vücutta psikolojik travmadan dolayı kortizon adrenalin sistemini harekete geçirir ve bu hormonlar insanda sinir, gerginlik, çarpıntı ve midede yanma gibi septomlara yol açar. Özellikle kalp-damar sorunu olan insanlar bu hormonların ani salımınına maruz kalırsa kalp ritminde düzensizlik, göğüs ağrısı gibi yakınmaları olabilir. Kişinin tansiyonu yükselebilir'' diye konuştu.

Psikolojik travmaların şeker hastalarında şekerin kontrolünü de zorlaştırdığını belirten Yrd. Doç.Dr. Gündüz, "Kalp, akciğer, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon ve diyabet gibi hastalığı olan kişiler psikolojik travmalardan uzak durmalılar. Yani televizyonda savaş görüntülerini seyretmemeliler. Korkunç görüntüler, insan dramlarının izlenmesi enfarktüse kadar giden klinik rahatsızlığa neden olabilir'' diye konuştu.

ÇOCUKLARI DA ETKİLİYOR
Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ercan Abay, çocukların Irak savaşı görüntülerin yayınlandığı saatlerde televizyondan uzak tutulması konusunda aileleri uyardı. Prof.Dr. Abay bombalama, dehşet, şiddet ve kan görüntülerinin özellikle 1.5- 4 yaş arası çocuklar üzerinde daha fazla etkili olduğunu ifade ederek, "İzlenen bu görüntüler, çocukların bilinçaltına saldırganlık dürtülerinin depoluyor. Çocuk yaşta alınan bu dürtüler, gençlik ve ergenlik döneminde saldırgan tutumlar yaratıyor'' dedi.

Savaş görüntülerin çocuklar üzerinde, 'ölüm ve karanlık' korkusu yarattığını vurgulayan Prof.Dr. Abay, "Çocukların beyninde oluşan bu birikim ileri dönemde depresyona hazırlayacak çatışmaların altyapısını oluşturuyor. Basın organlarında savaşın vahşetini gösteren görüntüler geleceğin toplumunu daha da saldırgan hale getirecek'' diye konuştu.
(AA)
Yayın tarihi: 28.03.2003
384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.