Magazin

SARS İtalyaya da sıçradı

SARS İtalyaya da sıçradı

İtalya'da, bir kişinin SARS öldüğünden şüpheleniliyor. 56 yaşındaki bir İtalya'nın, yaklaşık 10 gün önce Tayland'dan döndüğü ve bu hastalığın belirtilerinin kendisinde görülmesi üzerine Napoli kentinin Castiglione di Ravello kasabasındaki bir hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Sağlık durumu iyice kötüleşen hastanın, Napoli'deki bir hastaneye transfer edilmesine rağmen hayatını kaybettiği belirtildi. Bu kişinin ölüm sebebinin büyük olasılıkla SARS'dan olabileceğini ileri süren doktorlar, otopsi yapılana kadar kesin birşey söylenemeyeceğini bildirdiler. Napoli halkı arasında bu olay yüzünden panik başlaması üzerine Belediye Başkanı Rosa Russo Jervolino, ''Kent için hiçbir tehlike yok'' açıklamasını yaptı. İtalya'nın kuzeyindeki Torino kentinde de, bugün bir kişinin SARS vakası şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı açıklandı. Hong Kong'daki bir okulda İngilizce öğretmeni olduğu belirtilen 30 yaşlarındaki bu kişinin, hastane odasının karantinaya alındığı belirtildi.

ÇİN'DE DÖRT KİŞİ DAHA SARS KURBANI
Çin'de, dört kişinin daha SARS hastalığından öldüğü açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Çin'de 74 kişide daha SARS virüsü görüldüğü belirtildi. Böylece Çin'de, SARS hastalığından dolayı ölenlerin sayısı 64'e, hastalığa yakalananların sayısı da 1393'e çıktı. Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Jim Palmer, son ölüm olaylarından üçünün Shanxi eyaletinde, birinin de İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde meydana geldiğini belirtti.

"SARS TEHDİDİ CİDDİYETİNİ KORUYOR"
Çin Başbakanı Wen Jiabao, ülkede SARS hastalığı tehdidinin ciddi olduğunu belirterek, tüm resmi görevlileri bu hastalıkla mücadelede daha çok çaba harcamaya çağırdı. Wen, Çin basınında yer alan konuşmasında, bu hastalığın Çin'in ekonomisi, uluslararası imajı ve sosyal istikrarını olumsuz etkileyebileceği uyarısını yaptı. SARS hastalığı ile mücadelede büyük ilerleme sağlandığını belirten Wen, ancak durumun halen ciddiyetini koruduğunu belirtti.

ÇİN'DE 60 KİŞİ SARS'TAN ÖLDÜ
Resmi açıklamalara göre, Çin'de SARS hastalığından dolayı 60 kişi hayatını kaybederken, bu hastalığa yakalananların sayısı 1300'ü geçti. Söz konusu ölüm olaylarının 45'i güneydeki Guangdong eyaletinde meydana geldi. SARS virüsünün yayılmasının önlenmesi için etkili önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Wen, uçak, gemi ve trenlerdeki kontrollerin artırılmasını, şüpheli görülen kişilerin tereddüt edilmeden karantinaya alınmasını istedi. Öte yandan, Çin'in güneyindeki Guangzhou şehrinde, nisan ve ekim aylarında düzenlenen Çin İhraç Malları Fuarı için binlerce işadamının ziyaret programını iptal ettiği bildirildi.
(AA)
Yayın tarihi: 15.04.2003
299
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.