Magazin

Sarışın Afrikalı yolda!

Sarışın Afrikalı yolda!

Gençlerin sperm bağışıyla geçindiği Danimarka'dan Kenya, Paraguay, ABD gibi 40 ülke 'ithalat' yapıyor. Bu spermlerle 10 bin hamilelik gerçekleşti.

Günün birinde dünyada daha fazla uzun boylu ve sarışın insana rastlanabilir! Vikinglerin ülkesi Danimarka sperm bağışını geçim kapısı haline getirdi. Özellikle üniversiteliler sperm bankalarına bağış yaparak harçlıklarını çıkarıyor.

Dünyanın en büyük sperm bankası Cryos International'ın bulunduğu başkent Kopenhag'da her gün onlarca öğrenci, bazı testlerden geçirilerek bağış yapma hakkı kazanıyor. Dondurulan spermler daha sonra dünyanın 40 ülkesine yolculuğa çıkıyor.

Kimlikleri gizli tutuluyor
Danimarka'dan sperm alan ülkeler arasında İspanya, Paraguay, Kenya ve ABD de var. Dünyanın büyük şehirlerinde birbiri ardına Cryos şubeleri açılıyor. Danimarka kanunlarına göre bağışçının kimliği gizli tutuluyor. Avrupa'da ise bağışçıların çocukları büyüdüklerinde babalarının kimliğini öğrenme hakkına sahip.

Bu durum, birçok kişinin bağış yapmaktan çekinmesine yol açıyor ve devreye Danimarka spermleri giriyor. ABD'de bağış başına 500 dolar, Danimarka'da 40 dolar ödeniyor.

10 bin hamile kaldı
Danimarka'da bir kişinin spermleri 25 kereden fazla kullandırılmıyor. Nedeni ise 'ensest' kazalarının engellenmesi.

Cyros'un verilerine göre 1987 yılından beri Danimarkalı spermleriyle tüm dünyada 10 bin kadın hamile kaldı. Başlıca müşteriler, yüzde 20'yle lezbiyenler ve yalnız anneler. Sperm, adı gizlenen bağışçının zekâ seviyesi, sağlığı ve dış görünüşü baz alınarak seçiliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 01.10.2004
659
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.