Magazin

Sanat soygununda ciro 5 milyar dolar

Sanat soygununda ciro 5 milyar dolar

Uzmanlar, 20'nci yüzyılda gerçekleştirilen soygunlarda çalınan ve çoğunlukla kara para aklamada kullanılan sanat eserlerinin toplam değerinin 5 milyar doları aştığını söylüyor.

Dünyaca ünlü Norveçli dışavurumcu ressam Edvard Munch'un 'Çığlık' ve 'Madonna' adlı tablolarının Oslo'daki Munch Müzesi'nden çalınması, milyon dolarlık sanat eseri soygunlarını yeniden gündeme taşıdı. The Wall Street Journal'ın haberine göre sanat tarihçileri, 20'inci yüzyıl boyunca çalınan tüm sanat eserlerinin toplam değerinin 5 milyar doları aştığını belirtirken, çoğu bir daha bulunamayan bu eserlerin her birinin sanat değerinin ise aslında paha biçilemez olduğunu vurguluyor.

Değeri 50 milyon dolar
Edvard Munch'un 'Çığlık' adlı tablosunun sadece 4 orijinal örneğinin bulunduğu belirtilirken, çalınan versiyonun değerinin ise 50 milyon dolar olarak tahmin edildiği ifade edildi. Yangın ya da su baskınından gelecek zararlara karşı sigortalı olan ancak hırsızlığa karşı sigortalanmadığı açıklanan tablonun, polis tarafından bulunamaması halinde Müze yöneticilerinin ellerinin boş kalacağı kaydedildi.

Öte yandan uzmanlar, modern insanın iç sıkıntısını, korkularını ve kaygılarını en iyi anlatan sanat eserlerinden biri olarak tanımlanan 'Çığlık'ın çok ünlü ve herkes tarafından tanınabilir olması nedeniyle çalıntı olduğunun bilineceğine işaret ederek, galeri sahipleri, açık artırmacılar ya da potansiyel alıcı sanatsaverler tarafından rağbet görmeyeceğini dile getirdi. Daha az tanınan sanat eserlerinin çalınması durumunda piyasa fiyatının yüzde 10'u oranında daha düşük bir fiyata alıcı bulunabileceğini belirten sanat uzmanları, 'Çığlık'ın hırsızlarının amaçlarının tabloları getirene verileceği açıklanan 100 bin kron(12 bin 100 euro) ödül olabileceğini ifade etti.

KARAPARA AKLAMA
Son yıllarda gerçekleştirilen sanat eseri soygunlarının sayısının arttığına dikkat çeken uzmanlar, çalınan sanat eserlerinin çoğunlukla suç örgütleri tarafından borç ödemek için kullanıldığını belirtti. Bu bağlamda, çalıntı eserlerin karapara aklamada kullanılan en yaygın araç haline gelmesinin sanat eserlerini çalmaya yönelik girişimleri artırdığı kaydedildi.

'Çığlık'ın 1994'te çalınan bir versiyonunun 3 ay içerisinde bulunmasını sağlayan İskoçyalı dedektif Tony Russell, çalıntı eser piyasasına ilişkin yasaların son yıllarda sıkılaşmasına rağmen yeterli derecede önlem alınmadığını ifade etti. Russell, "Sanat; uyuşturucu, silahlanma, evrakta sahtecilik gibi suç unsuru içeren her türlü faaliyette kullanılan bir değişim aracı haline geldi. Bu nedenle, sanat eserleri her zaman olduğundan daha çok soyguna açık durumda" diye konuştu.

300 milyon dolarlık Boston soygunu
20'nci yüzyılın en ünlü soygunlarından biri 1990 yılında Boston'da gerçekleşti. Boston Isabella Stewart Gardner Müzesi'nde bulunan Rembrandt, Degas ve Manet'ye ait ve toplam 300 milyon dolar değerinde olduğu tahmin edilen 13 tablo iki hırsız tarafından çalındı. FBI'ın soruşturmalarına ve 5 milyon dolarlık ödül vaadine rağmen eserlerden hiçbirisi bulunamadı. FBI'ın yürüttüğü soruşturmalar, zaman zaman IRA bağlantılı çeteler üzerinde yoğunlaşmış olsa da, kesin bir bulguya ulaşılamadı ve kimse tutuklanmadı. FBI yetkilileri sanat eseri soygunlarının esrarının çözülmesinin uzun bir süreç olduğunu kaydediyor.

Son yüzyılda çalınan bazı eserler
31 Temmuz 2004, Roma: Parmigianino'nun eserlerinin de aralarında bulunduğu 10 tablo çalındı. Çalınan tabloların toplam değeri 5 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

19 Mayıs 2004, Paris: Pablo Picasso'nun 'Nature Morte a la Charlotte' adlı tablosu çalındı. Değeri 3 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

16 Aralık 2003, Santa Fe: Georgia O'Keeffe'nin 500 bin dolar değerindeki 'Special 21' adlı tablosu çalındı.

27 Ağustos 2003, İskoçya: Leonardo da Vinci'nin 16'ncı yüzyıla ait 'Madonna With the Yarnwinder' adlı tablosu çalındı. Tablonun değerinin 40 milyon dolar ile 80 milyon dolar arasında olduğu ifade ediliyor.

17 Temmuz 2001, Köln: Andy Warhol'un 700 bin dolar değerinde olduğu belirtilen Lenin portresi çalındı.

22 Aralık 2000, Stokholm: Rembrandt'ın otoportresi ile Renoir'ın 'Jeune Parisien' adlı portresi çalındı.

Müzeler sigorta yaptıramıyor
Sanat eserlerine yönelik hırsızlık girişimlerinin arttığına işaret eden uzmanlar, bu artışa rağmen bütçe sıkıntıları nedeniyle Avrupa'daki müzelerin hırsızlığa karşı sigorta yapmaya yanaşmadığını kaydediyor. Avrupa'da sel, yangın gibi doğal felaketlere karşı sigortanın tercih edildiğini belirten uzmanlar, ABD'deki müzelerde ise güvenlik önlemlerinin daha sıkı alındığını söylüyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 28.08.2004
425
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.