Magazin

Sanat dünyasında fırtınalı gelişmeler

Sanat dünyasında fırtınalı gelişmeler

Ressam Paul Gauguin'in 1881 yılında yaptığı bir büst Danimarka'da ortaya çıktı. Salzburg'da bir mumya müzesinde sergilenen Mozart'ın heykelinin başı çalındı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki Ordrupgaard Müzesi'nden yapılan açıklamada, büstün Paul Gauguin'in oğlu Jean'a ait olduğu ve yıllarca Seeland adasında yaşayan bir ailenin evinde bulunduğu belirtildi. Büstü yıllarca evinde bulunduran Avnsoe ailesinden Bent Avnsoe, "Bu büst bana büyüklerimden miras kaldı. Üstünde Gaugin yazıyordu, ama hiçbir zaman onun gerçek bir Gauguin olduğuna inanmamıştım" dedi.

Avnsoe, 6 yıl kadar önce evinin soyulmasının ardından, bir sigorta şirketinden büste "bir göz atmasını" istediğini ifade ederek, "Sigortacının ağzı bir karış açık kaldı ve büstü, hakiki olup olmadığını araştırmak için bir mezat kurumuna ve Ordrupgaard Müzesi'negönderdi. Anne-Brigitte Fonsmark isimli bir Gauguin uzmanı büstü benden 27 bin euroya satın aldı" dedi.

Müzeden yapılan açıklamada da Gauguin uzmanı Fonsmark'ın, yıllar boyu yaptığı araştırmaların ardından büstün orijinal olduğunu belirlediği, büstün Gauguin'in sanatının köşe taşı eserlerinden biri olduğunun ortaya çıktığı belirtildi. Paul Gauguin, 1903 yılında hayata veda etmişti.

Mozart'ın başı çalındı
Avusturya'nın merkezindeki Salzburg'da bir mumya müzesinde sergilenen, Wolfgang Amadeus Mozart'ın heykelinin başının geçen hafta sonu çalındığı bildirildi. Kimliği henüz belirlenemeyen hırsızın, Mozart'ın perukalı başını çaldığını duyuran müzenin yöneticisi Haytem El Vazzan, hırsızın 15 bin euro değerindeki başı geri getirmesi halinde, hakkında hiçbir soruşturma açılmasını istemeyeceği konusunda söz verdi.

Hırsızın müzenin kapanmasını beklediğinin, sonra da helkelin başını çalarak müzenin acil çıkış kapısından kaçtığının belirlendiğini belirten polis hırsızın, müzenin kapandıktan sonra karanlık olmasından faydalanarak, güvenlik kameralarına yakalanmadığını, soruşturmanın sürdüğünü kaydetti. Avusturya, gelecek yıl Mozart'ın 250. doğum yılını kutlayacak.
Yayın tarihi: 29.08.2005
315
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.