Magazin

Sanal bağımlılara şokla tedavi

Sanal bağımlılara şokla tedavi

İnternet; hacker, sörfçü ve chat'çilerden sonra "hasta"larını da yarattı. Çin'de sanal bağımlılar için resmi bir klinik açıldı.

Amerika'dan sonra en fazla internet kullanan nüfusa sahip Çin'de İnternet bağımlıları için resmi bir klinik açıldı.

Başkent Pekin'deki klinikte İnternet yüzünden okulu ve işi bırakan, insanlarla iletişim kuramaz hale gelen, günlerce bilgisayarın başından kalkamayan hatta yemeyi bile unutan insanların tedavisine başlandı.

Sanal dünyanın hastaları klinikte ilaç, terapi, akupunktur ve spor gibi yöntemlerle hastalar tedavi ediliyor. 12 hemşire ve 11 doktorun görev yaptığı klinikte genellikle 14-24 yaş arası hastalar tedavi görüyor. Günlüğü48 dolar olan klinikteki tedavi süresi ise 10 ila 15 gün.

Kendini belli ediyor
Peki İnternet bağımlısı kimdir? Çinli uzmanlara göre, işyerinde kendini işine veremeyen, İnternet'le ilgili hayaller kuran, eve geldiğinde ilk işi ailesiyle ilgilenmek ya da zorunlu ev işlerine yönelmek yerine hemen bilgisayarı açan kişi bağımlıdır... Uzmanlar, bağımlıları da beş gruba ayırıyor. Sanal seks meraklıları, web'te arkadaş arayanlar, kumarbazlar, bilgi bağımlıları, teknoloji ve oto yarış meraklıları...
Yayın tarihi: 03.07.2005
401
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.