Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sahada olan sahada mı kalmalı?

Sahada olan sahada mı kalmalı?

İbrahim Üzülmez elmacık kemiğini kıran Ali Tandoğan'a dava açmalı mı? Spor yazarlarının görüşleri farklı. Prof. Dr. Köksal Bayraktar'a göre ise Tandoğan'ın hareketi suç...

Nisan Cumartesi günü oynanan Beşiktaş-Denizlispor maçında, Denizlisporlu Ali Tandoğan topsuz alanda Beşiktaşlı İbrahim Üzülmez'e kafa atıp elmacık kemiğini kırdı. Ali daha sonra çeşitli medya organları aracılığıyla İbrahim'den özür diledi ama bu, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun ona verdiği dört maç oynamama cezasını engelleyemedi. Olay sonrasında İbrahim'in de sakatlık nedeniyle dört hafta kadar futbol oynayamayacağı açıklandı. Bu olayı özel kılan, İbrahim'in, Ali'ye karşı dava açacağını söylemesi oldu. Bunun üzerine "Futbol sahalarında olup bitenler mahkeme koridorlarına taşınmalı mı?" tartışması başladı.

"İbrahim haklı görünüyor ama istismar riski var"
Yiğiter Uluğ (Radikal Spor Editörü ve yazarı)
Sahada olan bir şeyin mahkemeye taşınması ilk bakışta garip gibi görünse de bunun dünya futbolunda örnekleri var. Bunlar spor etiğinde çok tartışılan şeyler. Ama ben sahada olan şeyin sahada kalması ve orada çözülmesi taraftarıyım. Fair-play dışı bir davranış varsa zaten bunu çözecek de bir disiplin kurulu var. İstenirse tabii ki savcılığa başvurulabilir. Ama bu bir sefer başladığı zaman önü alınmaz. Artık herkes her gördüğü kırmızı karttan, faulden sonra mahkemeye başvurur. Sporda kendinize göre bir dünya yaratıyorsunuz. Sorunlar da orada çözülmeli. Bu olayı Federasyon çözecektir. Ama "Federasyonun kararı beni tatmin etmiyor. Ben mahkemeye gideceğim" derseniz bunun önünde bir engel yok. Böyle bir durumda var olan bir kurumu tanımaz hale geliyorsunuz tabii. Burada hakkın aranması doğru gibi görünüyor. Ama her tablo böyle olmayabilir. Bundan çok daha küçük bir olayda da mahkemeye başvurulursa bu istismar edilmeye mahkum bir olay haline gelir.

"Mevzuat mahkemeye gitmeye izin vermiyor"
Necil Ülgen (Milliyet Spor Müdürü ve yazarı)
Yaşananların saha içinde kalması zaten sporun felsefesinde vardır. Ve mevzuat da zaten böyle bir olaydan sonra futbolcunun mahkemeye gitmesine müsaade etmiyor. Ancak bu olay saha dışında olsaydı mahkemeye gidilebilirdi. Ali Tandoğan'ın yaptığı baştan sona yanlış bir şey. Futbolun etiğinde Ali'nin yaptığı duruma yer yok. Burada hakem de yan hakem de olayı görmedi. Ayrıca televizyonda da yok nasıl bir olay olduğu. Böyle durumlarda ceza verilirken gözlemcilerin raporuna bakılır. Ben ayrıca mahkemenin böyle bir davaya bakacağını zannetmiyorum. Çünkü kanunda böyle bir şey yok. Ama eğer saha dışında bunlar kapışsalardı mahkeme bakabilirdi.

"Top yokken vurmuşsa suç teşkil eder, örnek dava olabilir"
Prof.Dr. Köksal Bayraktar (Galatasaray Üniversitesi Ceza Hukuku Öğretim Üyesi)
Spor hareketleri ceza hukukunda önemli ve tartışılan bir konudur. Boks ve futbol gibi sporlarda bazı hareketler vardır ki taraflar birbirine şiddet niteliğinde hareketlerde bulunabilirler. Yapılan hareket saha içinde o spor dalının izin verebildiği bir hareket ise suç teşkil etmez. Ama yaptığı hareket eğer o spor dalının kabul etmediği bir özellik taşıyorsa, mesela top yokken bir futbolcu ötekinin yüzüne vurmuşsa, bu spor sahası içinde de olsa suç teşkil eder. Eğer bu olayda dava açılırsa bundan sonra bu tarz gerçekleştirilmiş olaylarda dava açılabilir.

"Ancak seyirci sahaya girerse dava açılabilir"
Erman Toroğlu (Hürriyet yazarı)
Bir futbol karşılaşmasındaki olayı mahkeme çözemez. Bunu çözecek merci Futbol Federasyonu'dur. Futbol sahalarında olacak olayları Federasyon'un çözeceğini otomatikman kabul edip sahaya çıkıyorsunuz zaten. İbrahim dava açsa bile reddedilir. Böyle bir dava olmaz çünkü. Ama şu var: Mesela seyirci sahaya iniyor, hakemi ve futbolcuyu dövüyor. O zaman dava açarsınız. Bu olay darpa girer ve seyirci ayvayı yer.

"Saha içinde ya da dışında kafa atıp kemik kırmak suçtur"
Hıncal Uluç (Sabah yazarı)
Saha içinde olan saha içinde kalmalı diye bir şey olamaz. Cezayı gerektiren hareketlerin saha içi, saha dışı, tribün, sokak olması fark etmez. Ben gidip tribünde kavga çıkarsam, birine kafa atıp elmacık kemiğini kırsam bu her zaman suçtur. FIFA ve UEFA'nın futbolla ilgili olaylarda başvurduğu bir mahkemesi var. Ama onlar bile bu tip "kriminal suçları" ayırıyorlar. Ayrıca "Futbolcu FIFA'dan zaten ceza aldı, üstüne üstlük bir de hapis yatmasın" diye bir şey söz konusu değildir. İbrahim dava açsın mı açmasın mı? Kendi bileceği bir iş. Türkiye'de son dönemde ceza sistemi suçluyu koruyan bir sistem bence. Bu durumda zaten adam doğru dürüst ceza almaz. Önce tutuksuz yargılanacak, daha sonra da cezası paraya çevrilecek ve serbest bırakılacak. Burada dava açmak simgesel bir durum olarak kalır. O yüzden bu dava herhangi bir çığır açmaz. İbrahim dava açsa da mahkemelerde süründüğüyle kalır.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 13.04.2003
380
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.