Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Sadakatin sırrı çözüldü

Sadakatin sırrı çözüldü

Erkeklerin "doğal olarak" çok eşli olduğu ve asla eşine sadık kalamayacağı tartışmalarına nokta kondu. Erkeklerde sadakatin testosteron hormonunun seviyesiyle bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Testosteron seviyesi düşük erkekler kuzu gibi...

Harvard Üniversitesi bilim adamları, ailesiyle vakit geçiren evli erkeklerde testosteron seviyesinin bekarlara oranla daha düşük olduğunu ortaya çıkardı.

Antropolog Peter Gray ve meslektaşlarının, 58 erkekle yaptıkları araştırmada, hormon seviyesinin sabahları doğal olarak düştüğü, ancak bu azalmanın evli erkeklerde daha fazla olduğu gözlendi.

Gray, New Scientist dergisinde yayınlanan araştırmalarıyla ilgili makalede, çocuk sahibi erkeklerde ise hormon seviyesinin daha da düşük olduğunu belirtti.

Bilim adamı, hormon seviyesinin düşük olmasının erkekleri daha "evcil" yapmasının yanı sıra, bunun tersinin de düşünülebileceğini, yani erkeklerin aileleriyle vakit geçirmesinin hormon seviyesini düşürdüğünü ifade etti.
Yayın tarihi: 22.05.2002
369
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.