Magazin

Sabah mahmurluğundan kurtulmanın yolları

Sabah mahmurluğundan kurtulmanın yolları

Birçoğumuz sabah uyanma konusunda çok zorlanır ve kendimize gelmek için çok çaba harcamak zorunda kalırız. Kan dolaşımını hızlandırmak için mutlaka soğuk duşun altına girmeniz gerekmiyor. Uyanmak için daha keyifli yöntemler var.

Sabahları saat çaldığında birçoğumuz zorlanarak yatağımızdan kalkar, kendimizi zorla da olsa banyoya atarız. Oysa, güne iyi başlamak için en önemli kural şudur: Sabahları kendinize iyi davranın! Eğer sabahları hayatınıza daha fazla hareket kazandırmak istiyorsanız, o zaman yeni yöntemlerle tanışmanızın zamanı geldi demektir.

MELODİK SESLE UYANIN
Göz dokumuza ışık geldiği andan itibaren, göz kapakçıklarımız kapalı olsa dahi, vücudumuz bu hormonu üretmeyi keser ve artık uyanmaya hazırızdır. Bu nedenle, yaz aylarında uyanmak daha kolaydır. Çünkü daha saatimiz çalmadan önce yatak odamız ışıkla dolar. Böylece vücudumuz yaz aylarında güne başlamak için çok daha kolay hazır olur. Eğer sabahları çok erken kalkmanız gerekiyorsa, o zaman sizi daha melodik sesle uyandıracak bir çalar saat edinebilirsiniz.

YENİ GÜN İÇİN VİTAMİN
Gece boyunca vücudumuz enerji depolarını tüketir, sabah uyandığımızda bunları yeniden yerine koymamız gerekir. Beslenme uzmanları en ideal kahvaltının nasıl olması gerektiğini çok iyi biliyorlar: Tam değerli tahıl ekmeği, müsli, vitamin-mineral zengini meyve ve sebzeler, bunlara ek olarak peynirden veya yoğurttan edinilen protein...

BİR SICAK BİR SOĞUK
Sabah mahmurluğu yoğun olan kişiler için hiç şüphesiz soğuk su en iyi ayağa kalkma yöntemidir. Ama sıcak ve soğuk duşlar da aynı şekilde hayatınızı renklendirmeye yardımcı olur. Önce 30 saniye vücut ısısındaki suyun altında durun sonra soğuk, sonra yine sıcak... Bunu üç kez tekrarlayın ve en son soğuk suyla duşunuzu bitirin.

ENERJİ KAZANIN
Sabahın ilk saatlerinde hareket etmeyi sevenler; koşarak, yüzerek veya yürüyerek güne enerji dolu başlayabilirler. Kan dolaşımı her türlü hareket sayesinde hızlandırılabilir, bunun için çok basit birkaç egzersiz bile yeterlidir. Uyandığınızda daha yatağın içindeyken iyice gerinin. Bunu yaptıktan sonra kendinizi hálá uykulu hissediyorsanız, o zaman dizlerinizin üzerine çömelip kalkın ve kollarınızı hareket ettirin.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 05.07.2006
1996
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.