Magazin

'RTÜK uyarısı daha zararlı'

'RTÜK uyarısı daha zararlı'

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) zararlı yayınlara yönelik "Koruyucu Simge" uygulamasının çocuklarda merak duygusunu artırarak daha büyük ilgi ve daha zararlı sonuçlar doğurabileceği belirtildi.

Türk Psikologlar Derneği Kayseri Temsilcisi Uzman Psikolog Halis Özerk, "Koruyucu Simge" uygulamasının, bazı faydalarının yanı sıra birtakım sorunları da beraberinde getirebileceğini söyledi.

Ülkemizde çoğu görsel medya kuruluşunun reyting alma uğruna "toplum istiyor" savunmasına dayanarak, toplumun gelişmesine yönelikyayın yapmak yerine, geriye gitmesine neden olabilecek yayınlara yer verdiğini belirten Özerk, RTÜK`ün "Koruyucu Simge" uygulamasının özellikle çocuklar için sakıncalı olabileceğine dikkat çekti.

Çocuklarda 10-11 yaşına kadar soyut düşüncenin gelişmediğini belirten Özerk, bu yaşlara kadar çocuklarda model alma ve taklit yoluyla öğrenmenin yaygın olduğunu,bu nedenle de televizyonlardaki zararlı yayınlardan en fazla çocukların etkilendiğini belirterek, ``bizim toplumumuzda cinsellik bir tabudur, gerektiği kadar konuşulamaz ve dolayısıyla bu konuda zihinlerde bilgi boşluğu vardır. Bu nedenle televizyonlarda, (Bu film 18 yaşından küçükler için sakıncalıdır) gibi uyarılar özellikle çocuklarda merak duygusunu körükler ve bu programları izlemek için daha yoğun istek uyandırır" dedi.

Çocuk eğitimi

Özerk, çocukların televizyonun zararlarından korunabilmesi için butür uygulamalar yerine çocuk eğitimi konusundaki bilimsel yayınların uygun saatlerde yayınlanması gerektiğini kaydetti.

Anne babaların da çocuklarını bu tür yayınlardan tamamen uzak tutmak yerine üzerinde konuşarak çocukların bilgi eksikliğinin giderilmesi gerektiğini ifade eden Özerk, "Böylece çocuğun bilgi eksikliği giderilirse televizyonun zararları daha asgari seviyeye indirilebilir" dedi.
Yayın tarihi: 05.03.2002
444
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.