Magazin

Romatizma hastaları, soğuklara dikkat!

Romatizma hastaları, soğuklara dikkat!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Gürbüz, nemli ve soğuk havalarda romatizmal şikayetlerde belirginleşme görülebileceğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr Gürbüz romatizmal şikayeti olan hastaların eklem ağrılarının belirginleşebileceğini ve buralarda şiş ve kızarıklık olabileceğini belirterek, "Tedavi görülmemesi durumunda eklem hareketlerinin ileri derecede bozulması, yürümede ve eklemleri kullanmada sıkıntılar yaşanabilir" dedi.

Havaların soğumaya başlaması nedeniyle AİBÜ Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Gürbüz, romatizmal şikayetleri olan hastalara ve gribe karşı uyarıda bulundu.

Nemli ve soğuk havalarda romatizma hastalarının şikayetlerinde belirginleşme olacağını söyleyen Gürbüz, "Nemli ve soğuk havalarda romatizma hastalarının, şikayetlerinde belirginleşme ve eklem ağrılarında artma olur. Romatizma hastalarında eklem ağrıları belirginleştiği gibi, eklemlerde şiş ve kızarıklık olabilir. Tedavi görülmemesi durumunda eklem hareketlerinin ileri derecede bozulması, yürümede ve eklemleri kullanmada sıkıntılar yaşanabilir" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Gürbüz, grip olan yaşlı ve çocukların doktor kontrolünden geçmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: "Havanın ısınıp- soğuduğu dönemlerde, özellikle çocuklarda ve hassas erişkinlerde boğaz enfeksiyonları ve bunlara bağlı gelişen zatürree tarzı enfeksiyonlar, özellikle gribal enfeksiyonların sıklığı artar. Yaşlı ve çocukların bu gribal şikayetleri olması halinde en kısa zamanda hekime başvurarak, şikayetleriyle ilgili tetkik ve tedavileri yaptırmaları gerekir" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 22.10.2002
459
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.