Magazin

Ressam şempanzenin sergisi

Ressam şempanzenin sergisi

Japonya'da yaptığı resimlerle üne kavuşan şempanze Asuka'nın 50 resmi, Tokyo'da açılan sergide izleyici karşısına çıktı.

Asuka'nın sanat kariyerinin, zoologların geçen yıl şempanzenin barındığı Izu Şaboten Parkı'na gelerek, deney için üç yaşındaki dişi şempanzeye fırça ve tuval vermeleriyle başladığı belirtildi.

Renkli görüyorlar
Sergi organizatörü Takuzo Yoşimura, şempanzeler renkleri görebildikleri için Asuka'ya resim malzemesi verdiklerini ve böylece genç şempanzenin resim yapmaya başladığını söyledi.

Muz ve elma
Resimle ciddi olarak ilgilenmeye başladığı geçen mart ayından beri yaklaşık 90 resim yapan Asuka'nın eserlerinin şaşırtıcı bir çeşitlilik ve dokuya sahip olduğu, şempanzenin çok sevdiği yiyecekler olan muz ve elmanın renklerini resimlerinde sıklıkla kullandığı belirtiliyor.

İlk değil
Uzmanlar, Asuka'nın sanatçılığa soyunan ilk şempanze olmadığını, Londra Hayvanat Bahçesindeki bir şempanzenin de yıllar önce İngiltere'de sergi açtığını, ABD, Hollanda ve Almanya'daki bazı maymunların da resim yapmayı sevdiğini kaydetti. Asuka'nın Tokyo galerisindeki sergisi 11 Ekim'e kadar açık kalacak.
Yayın tarihi: 24.09.2004
566
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.