Magazin

Rehberlerden "dijital rehber" isyanı

Rehberlerden "dijital rehber" isyanı

Efes Antik Kenti girişindeki kitapçılar tarafından turistlere kiralanan 'Audio Guide' adlı ses cihazı, turist rehberlerini kızdırdı. Turistler, rehberlerden yararlanmak yerine daha ucuz olduğu için bu cihazları kiralamayı tercih ediyor.

Çok ziyaret edilen antik kentlerin girişinde kiralanan ve İngilizce, Fransızca ve Almanca gibi dillerde bilgi veren 'Audio Guide' cihazları, rehberlerle kitapçıların arasını açtı. Rehber Yılmaz Laleci, söz konusu cihazların daha ekonomik olduğu için turistler tarafından tercih edildiğini söyledi. Laleci, İsrail'de üretilen bu cihazın bu ülkede ve Mısır'da kullanımının yasak olduğunu söyledi. Laleci, cihaza neden karşı çıktıklarını anlatırken şunları söyledi: "Efes'e gelen turistlerden beş-altı kişilik grup, girişte bu cihazı beş milyon liradan kiralıyor. Antik kentin gezilmesi sırasında Efes'in tarihi ve kalıntıların özelliklerini buradan dinleyen turist, duyduklarını diğer arkadaşlarına anlatıyor. Çıkışta da iade ediyor. Oysa biz rehberler 30- 40 kişilik grubu 80 milyon liraya gezdiriyoruz. Turistler daha ucuz olduğu için Audio Guide adlı bu cihazı kiralayıp Efes'i bununla tanıyor. Böylece turistlerin ülkemize bırakacağı milyonlarca dolar, yurtdışına kaçıyor. Rehberler de yaz sezonunda para kazanmayı beklerken bu cihaz yüzünden işsiz kalıyor."

Efes'te rehberlik yapan Ali Şimşek ise cihazın, gürültünün yasak olduğu bazı müzelerin hassas bölümlerinde kullanmak üzere üretildiğini, ancak amacı dışında, açık mekánlarda kullanıldığını öne sürdü. Şimşek, bu cihazın, kokart almak için yıllarını vermiş rehberleri işsiz bıraktığını iddia ederek, ''Türkiye'de bu cihazların yasaklanmasıyla milyonlarca doların ülkemizde kalması ve binlerce rehberin işsizlikten kurtulması sağlanmalıdır'' dedi.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 25.06.2003
399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.