Magazin

Iraklı Hollywood'dan önce davrandı

Iraklı Hollywood'dan önce davrandı

Irak savaşı, Hollywood'dan önce Iraklı sinemacılara konu oluyor. 1990'da Kuveyt'in işgalinin ardından başlayan BM yaptırımları sırasında sadece bir filmin çekildiği ülkede sinema endüstrisi 'fırsat bu fırsat' deyip savaş sonrasının ilk filmi için kolları sıvadı.

Bağdat'ın 9 Nisan'da düşmesini takip eden ilk üç günü konu alan filmin adı 'Underexposed'. Yönetmen Uday Raşid, kurgusal sahnelerin yanı sıra savaş görüntülerinin de yer alacağı filmi, "Benim neslimin, rejimin düşüşünden sonraki ilk üç günde yaşadığı sorunlara odaklanacak" diye anlattı. Kendi neslinin Baas Partisi rejimi ve Amerikan işgali altında kaybolduğunu söyleyen 30 yaşındaki yönetmen, "Bir baskı döneminden öbürüne savrulduk. Gururlu ve vakur insanlar olarak, bize vaat edilen özgürlüğe hâlâ kavuşmamış olmamız büyük bir trajedi" diye konuştu. Filmin belgesel bölümlerinin Bağdat'ın farklı mahallelerinde çekileceğini söyleyen Raşid, "Bu 'gerçek yaşam' sineması. Mükemmel olmasa bile samimi bir film olacak" diye konuştu.

Filmler 20 yıllık
Çekimlerine gelecek hafta başlanacak ve dört ay içinde tamamlanacak olan film için Kodak firmasının 20 yıl önce üretimini durduğu filmler kullanılacak. Raşid, bunları savaş sonrası yağmalarla oluşan 'karaborsa'dan almış. Kodak ise filmlerin banyosunu özel bir yöntemle bedavaya yapacak. Kendilerine 'Hayatta Kalanlar' adını veren 35 kişilik sanatçı grubunun üyesi olan Raşid, farklı etnik köken ve geçmişten olan sanatçılardan, senaryo için yardım almış. Saddam Hüseyin rejiminin, 'devlet sineması' yaratmak için Arap yapımcıları getirip sektöre milyonlarca dolar akıtmasına karşın 13 yılda çekilen tek film 1994 yapımı 'Kral Gazi'.
(Radikal)
Yayın tarihi: 02.10.2003
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.