Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Pardon, yanlış ameliyat!

Pardon, yanlış ameliyat!

Kanser teşhisi koydukları kadının iki göğsünü alan doktorlar, 48 saat sonra 'Tahliller karışmış' dedi.

Linda McDougal'a geçen yıl 'agresif' bir meme kanserine yakalandığı ve iki göğsünün de alınması gerektiği söylendi. 46 yaşındaki Amerikalı daha haberin şokunu yaşarken, apar topar ameliyata girdi. Operasyonun üzerinden henüz 48 saat geçmişti ki, doktoru bir hata yaptıklarını, aslında kanser olmadığını, göğüslerinin de yanlışlıkla alındığını açıkladı.

ABD'nin Minnesota Eyaletinde United Hospital'da meydana gelen bu 'hata', pataloji laboratuvarından kaynaklanmıştı. Tıpkı Türk filmlerinde olduğu gibi, biri hasta diğeri sağlıklı iki kişinin raporları karıştırılmıştı.

Hastalar etiketleniyor
McDougal, operasyon yüzünden başka hastalıklara yakalandığını, ruhsal yönden sarsıldığını ve hâlâ estetik operasyonlar geçirdiğini söyledi. "Bu konu hakkında konuşabilmeyi başarmak bile yedi ayımı aldı" diyen kadın tedavileri bitince hastaneyi dava edip etmemeye karar verecek.

1999'da ABD Tıp Enstitüsü tarafından hazırlanan bir rapora göre ABD'de her yıl 44-98 bin hasta tıbbi hatalar yüzünden ölüyor. Hataların çoğu doktor hatası değil, kurumsal aksaklıklardan ortaya çıkıyor. Bazı hastaneler, doktorların yanlış organa operasyon yapmasını engellemek için hastaların vücutlarına hangi organın hasta olduğunu yazan etiketler yapıştırıyor.

(Radikal)
350
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.