Magazin

Para isterlerse kalmadı deyin

Para isterlerse kalmadı deyin

SAT Yüzbaşı Zeki Şen'in geçen hafta İstanbul Taksim Meydanı'nda tinerci gençler tarafından bıçaklanması, uçucu madde kullananlardan korunma yöntemlerini gündeme getirdi.

Tinerin algılama yeteneğini zayıflatıp saldırganlığı artırdığını belirten Doç.Dr. Kültegin Önel ve kardiyolog Dr. Mutlu Vural "Uzak durun, gerekirse çok net konuşun, tekrar edin" diyor. Kısa süreli kullanımda alkol benzeri etki yapan tiner, bağımlılık durumunda beynin gri ve beyaz kısmının oranlarını değiştirip algılama, kavrama ve anlama yeteneğinin azalmasına ve saldırganlığın artmasına yol açıyor. Bırakılsa bile etkisi uzun sürüyor.

Uçucu madde bağımlısı çocuklarla ilgili çalışmalar yapan Psikiyatr Doç.Dr. Kültegin Ögel ile Sokak Çocukları Rehabilitasyon Derneği Genel Sekreteri Kardiyolog Dr. Mutlu Vural, tiner kullanan çocuklarla karşılaşıldığında yapılması gerekenleri anlattı. Eğer ayakta durmakta zorlanıyor, yavaş ve kısık sesle konuşuyorsa çocuğun uçucu madde etkisi altında olduğunu belirten iki uzmanın önerileri şöyle...

Sizin kadar hızlı hareket edemezler
Halüsinasyon görebilirler. Bu yüzden iyi niyetli bir yaklaşımınızı bile tehdit olarak algılayabilir, kendilerine zarar vereceğinizi düşünebilirler. Aranıza mesafe koyun. İletişimden kaçının. Kesinlikle tartışmayın, kışkırtmayın.
Para isterlerse ''vermem'' yerine, ''kalmadı'' deyin.
Anlamıyor ve ısrar ediyorsa, uzaklaşamıyorsanız son çare olarak küçük bir miktar da olsa para verin ve uzaklaşın.
Tiner etkisiyle algılama yetenekleri zayıflar. Sizi anlayabilmeleri için açık, net ve tekrarlayan tarzda konuşun.
Sırnaşık olabilirler. Ama sizin kadar hızlı hareket edemezler. Hiçbir şey olmamış gibi, ama seri bir şekilde uzaklaşın.

Tiner ani ölüme yol açabiliyor
İki uzmanın araştırmalarına göre, tiner gibi uçucu maddeler vücutta ciddi hasar yapıyor. Yağda çözünürlüğü yüksek olduğu için en büyük hasarı, yağ açısından zengin beyin ve sinir dokusu üzerinde görülüyor. Tinerin belli başlı etkileri şunlar:
Merkezi sinir sistemi başta olmak üzere kan üretiminden sorumlu kemik iliği, kalp damar, solunum, sindirim sistemi ve üriner sistem üzerine toksik etkilere sahip.
Ani ölümlere yol açabilir.
İçeriğindeki toluene, karaciğer, böbrek ve beyin üstüne doğrudan toksik (zehir) etki yapıyor.
Sinir hücresi hasarı ve sinir liflerinin yıkımı sonucunda şizofren-paranoid kişilik, körlük, felç, beyincik hasarı, Parkinson hastalığı ve denge problemlerine yol açıyor.

Akciğer su topluyor
Kalp kası enfarktüsü, kalp yetmezliği, ritim bozuklukları yapıyor.
Kemik iliği baskılanması, lösemi, pankreas bezinin ani iltihaplanması ve böbrek taşına yol açıyor.
Türkiye'de 200 ml tiner içmeye zorlanan bir kişide, ciddi tiner zehirlenmesi sonucu iskelet kaslarında erime, dış sinir ipliklerinde tutulum, kimyasal zatürree ve koma geliştiği biliniyor.
(Hürriyet)
Yayın tarihi: 13.05.2003
403
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.