Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Otobüs durakları konuşuyor

Otobüs durakları konuşuyor

Otobüs durağının siz beklerken, gitmeyi planladığınız filmin seanslarını göstermesini ister misiniz ? Ya da kentteki hava durumunu söylemesini ? Gelecek yıl Paris ve Belçika'da hizmete girecek son teknoloji ürünü cam otobüs durakları, dokunmatik özellikleriyle her türlü bilgiyi verebiliyor.

Sıradan cam blokları, dev ekrana dönüştürebilen bir teknolojinin eseri olan duraklar, belli noktalara hafifçe vurarak dokununca otobüs saatlerini, hava durumunu, acil durum telefonlarını gösterebiliyor. Duraklar sesli olarak da bilgi verebiliyor.

Nature dergisinin haberine göre, durakları geliştiren Jean-Pierre Nikolovski, dokunmatik özellik kazanan camın, mağazalara hareketli vitrinler geliştirmek için de kullanılabileceğini belirtiyor.

Nikolovski, sıradan camı, titreşim özelliği kullanarak interaktif ekranlara dönüştürüyor. Ekrana dokununca sudaki halkalara benzeyen titreşim halkaları oluşuyor, bu titreşim halkaları camın köşelerine yerleştirilen hassas dedektörlere ulaşınca ekran ortaya çıkıyor. Camdaki yazılıma bağlı olarak da ekranda ya hareketli, sesli görüntüler ya da internet siteleri beliriyor.

Cama sesle de komut verilebiliyor, ses dalgalarıyla aktif hale geçen ekrana kullanıcılar mesaj bırakabiliyor.

Aslında dokunmatik ekran bir süredir ATM gibi çeşitli yerlerde kullanılıyor ancak Nikolovski kendi ürünün farklı bir mekanizması olduğunu belirtiyor. Nikolovski, bir sonraki projesinin, dokununca menüyü ve menüdeki yemeklerin tariflerini veren restoran masaları geliştirmek olduğunu söylüyor.
(Hürriyetim)
364
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.