Magazin

Osmanlı eserleri Singapur'da

Osmanlı eserleri Singapur'da

Viyana kuşatmasıyla tarihe geçen ünlü Osmanlı padişahı Kanuni'nin kaftanı ile Osmanlı sarayının izlerini taşıyan bir çok değerli eser, Türkiye'den çok uzak bir ülkede görücüye çıkacak.

"Osmanlı Sultanlarının Diyarından" adlı sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2 Eylül-5 Aralık tarihlerinde Singapur Asya Medeniyetleri Müzesi'nde açılacak. Sergide, Topkapı Sarayı, Türk ve İslam Eserleri ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nden seçilen eserler yer alacak. Bu sergi, Türkiye'nin Singapur'da açtığı ilk eski eser sergisi olma özelliğini taşıyor.

Sergide yok, yok!
Sergide, Viyana kapılarına dayanarak Avrupa'yı sarsan Kanuni Sultan Süleyman'ın kaftanının yanı sıra çeşitli kaftanlar, seccadeler, sancak kılıfı, kahve takımı, buhurdan ve 1757 tarihli Hafız Yusuf hattıyla yazılmış bir Kuran da meraklılarına sunulacak.

Abdülmecid'in "Mührü Humayun"u
Kanuni döneminin ünlü hattatı Ahmed Karahisari'nin imzasını taşıyan yazı levhalarının da yer alacağı sergide, 16. yüzyıla ait çini tabaklar ve yazı takımları da görücüye çıkacak. Sergide ayrıca Abdülmecid'in "Mührü Humayun"u ile 2. Abdülmecid'in şehzadelik mührünün de bulunduğu mühürler, alemler, tüfek ve tabancalar, kaşıklar ve tespihlerden oluşan 125 parça eser Singapurlu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.
Yayın tarihi: 04.08.2004
378
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.