Magazin

Ortaylı'ya Rusya'dan 'fahri profesör' unvanı

Ortaylı'ya Rusya'dan 'fahri profesör' unvanı

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü, Prof. Dr. İlber Ortaylı'yı fahri profesör unvanıyla ödüllendirdi.

Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü ve gazetemiz yazarı tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'ya 'fahri profesör' unvanı verdi. Enstitü, 22 Haziran'daki toplantısında bugüne kadarki çalışmalarından ötürü Ortaylı'yı 'fahri profesör' payesini almaya değer buldu. Aynı unvan Ortaylı'yla birlikte, çalışmalarını Amerika'da sürdüren Macar bilim adamı Denis Sinor ve yine Macar bilim adamı Georgy Hazai'ye de verildi.

'Onur duydum'
Ortaylı, kendisine verilen bu önemli unvan için şunları söyledi: "Çok onore oldum. Rusya'ya gidiyorum, arada sırada orada hocalık yapıyorum. Benim irtibatta olduğum, sevdiğim bir ülke. O nedenle onur duydum. Bunu veren Bilimler Akademisi'nin Şark Şubesi. Şarkiyat Enstitüsü'nden bir profesör, Dimitri Vasiliev getirdi, verdi bana bunu."

St. Petersburg'da 1818'de kurulan Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü, Asya ve Kuzey Afrika dilleri, edebiyat, tarih, kültür, ekonomi, politika alanlarında Rusya'daki en büyük araştırma merkezi.
(Milliyet)
Yayın tarihi: 20.11.2005
451
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.