Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Ormanlar hızla yok oluyor

Ormanlar hızla yok oluyor

Tüm habitatlar arasında 'en büyük organizma' diye nitelenen ormanlar, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Çok sayıda canlı varlığı bünyesinde bulunduran ormanlar, sürdürülebilir olmayan odun üretimi, yapılaşma, yangınlar ve amaç dışı kullanım gibi nedenlerle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

WWF-Türkiye Projeler Koordinatörü Yıldıray Lise, barındırdığı yaşamsal zenginlikle ormanların tüm habitatlar arasında ayrı öneme sahip olduğunu söyledi.

En önemli sebep insan kaynaklı
Lise, "ormanlar, özellikle son yüzyıl içinde çok büyük bir yok olma süreci yaşamıştır. Bu yok olma sürecinin en önemli sebepleri insan kaynaklı. Yaşanan bu süreç sonucunda ormansızlaşma ve ayakta kalan ormanlarda da nitelik kaybı sonucu ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Lise ayrıca, "Dünya orman varlığının bugüne kadar 3 milyon hektarı kaybedildi. Ayrıca, son yıllarda dünya genelinde ormanların sağlık durumu bozulmuş ve biyolojik çeşitlilikte önemli kayıplar yaşandı" dedi.

Türkiye önemli bir zenginliğe sahip
Lise, Türkiye'nin özellikle doğal orman varlığı açısından önemli bir zenginliğe sahip olduğunu, bu zenginliğin korunarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesi gerektiğini ifade etti.

Türkiye'deki ormanların da benzer tehditler altında olduğunu anlatan Lise, "Türkiye yüzeyinin yüzde 26'sı orman sayılan alanlardan oluşmaktadır. Ancak, şu anda korunan alanlar Türkiye ormanlarının yalnızca yüzde 2'sini oluşturmakta" diye konuştu.

Tarım arazisi olarak kullanılıyor
Orman Mühendisleri Odası Doğu Akdeniz Şube Sekreteri Ayhan Küyük yaptığı açıklamada, ülke genelinde tarıma elverişli olmayan ancak tarım arazisi olarak kullanılan 7 milyon hektar alan bulunduğunu, bunların orman ve mera olması için çalışmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Orman arazilerinin tahrip edilerek verimsiz hale getirilmesindeki en büyük nedenlerden birinin tarım arazisi olarak kullanmak olduğunu kaydeden Küyük, "Türkiye'de her yıl 1-2 milyon hektar orman alanı tahrip edilerek tarım arazisi olarak kullanılıyor. Tarım arazileri 1944 yılında 11.6 milyon hektar iken 2004 yılında 30 milyon hektara çıktı. Hangi alanların mera hangi alanların tarım arazisi olarak kullanılması gerektiği bilinmiyor" dedi.
Yayın tarihi: 04.10.2004
450
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.