Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Orhan Pamuk'un hayatı

Orhan Pamuk'un hayatı

'Nobel 2006 Edebiyat Ödülü'ne layık görülen Orhan Pamuk´un adı Türk edebiyat tarihinde önemli bir yere yazıldı.

Nobel Edebiyat Ödülü verilen ilk Türk yazarı olan Orhan Pamuk 1952´de İstanbul´da doğdu. 'Cevdet Bey ve Oğulları' ve 'Kara Kitap' romanlarında anlattığına benzer kalabalık bir ailede, Nişantaşı'nda büyüdü.

Otobiyografik kitabı 'İstanbul'da anlattığı gibi, çocukluğundan 22 yaşına kadar yoğun bir şekilde resim yaparak ve ileride ressam olacağını düşleyerek yaşadı. Liseyi İstanbul´da Robert College´de okudu. İstanbul Teknik Üniversitesinde üç yıl mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verip okulu bıraktı. İstanbul Üniversitesinde gazetecilik okuyan ama bu işi de hiç yapmayan Pamuk, 23 yaşından sonra romancı olmaya karar verdi. Pamuk´un ilk romanı 'Cevdet Bey ve Oğulları' 1982´de yayımlandı. İstanbullu, zengin ve Pamuk gibi Nişantaşı'nda yaşayan bir ailenin üç kuşaklık hikâyesi olan bu roman 'Orhan Kemal' ve 'Milliyet Roman Ödülleri'ni aldı.

Yayın tarihi: 12.10.2006
896
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.