Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Omuz üzerinden gazete okumak normal

Omuz üzerinden gazete okumak normal

Başkasının elindeki gazeteyi okumaya çalışmanın, davranış bozukluğu değil, insanı öğrenmeye iten içgüdülerin bir sonucu olduğu ortaya çıktı.

Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı, Eğitimde Psikolojik Hizmetler ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Ömer Üre yaptığı açıklamada, toplu taşıma araçları ve parklarda, başkasının elindeki gazeteyi okumaya çalışan kişilere sıkça rastlandığını belirtti. Başkasının elindeki gazeteyi okumak için eğilmeye, hatta daha ileri giderek gazeteyi istemeye kadar varan davranışların, çoğu zaman gazetenin sahibi için rahatsızlık verici olduğunu kaydeden Üre, bu davranışı yadırgayan kişilerin bile çoğunlukla farkında olmadan aynı davranışları göz ucuyla da olsa kendilerinin de sergilediğini ifade etti.

Davranış bozukluğu değil
''Omuz üzerinden gazete okuma'' olarak nitelendirilen bu alışkanlığın, psikolojik bir sorunla ilgili olmadığını vurgulayan Üre, şunları söyledi: ''Başkasının gazetesini okumaya çalışmak, kesinlikle bir davranış bozukluğu değildir. Çünkü, bir kişi satın aldığı gazeteyi otobüste sayfalarını katlanmaya bile ihtiyaç duymadan okursa, çevrede bulanan diğer kişiler de ister istemez gazeteye göz atacaklardır. Bu davranış,insanın öğrenmesini sağlayan içgüdülerin normal bir şekilde dışa vurumu olarak yorumlanmalıdır. Çünkü, bu merak, kapının arkasındaki gürültüyü öğrenmek için heyecanla kapıyı açmaya çalışan çocuğun davranışıyla aynıdır. Bu durumlarda başkasının gazetesine bakılmasını meşrulaştıran en büyük etken ise gazetedeki yazı ve resimlerin, kişisel değil kamu malı olarak görülmesidir.''

Gereksiz önyargılar
Üre, omzunun üzerinden, bir başka kişinin kendi okuduğu gazeteye dikkat kesildiğini gören okurların ise bu davranışı genellikle, ''mahremiyete tecavüz'' olarak algıladığını, yaşadığı tedirginliğin ise çevre şartlarının vermiş olduğu gereksiz önyargılardan kaynaklandığını söyledi.

Mini etekli benzetmesi
Omuz üzerinden gazete okuma davranışında, gazete sahibinin sanıldığı kadar masum olmadığını ifade eden Üre, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Rahatsız edici şekilde eğilerek okumaya çalışmak eğitim ve sosyal alışkanlıklarla ilgili bir sorundur. Omuz üzerinden gazete okumaya çalışan kişi sadece bilgiye ulaşma gayreti içindedir. Elindekigazetesinin okunmasından rahatsız olan bir kişinin durumu ise hem mini etek giyip, hem de bacaklarının görünmemesini isteyen kadının durumuna benzetilebilir.'' Her şeye rağmen omuz üzerinden gazete okuma davranışının şık bir hareket olmadığını ifade eden Prof. Dr. Üre, bu durumdan rahatsız olan kişilerin yapması gereken şeyin ise gazeteyi, sadece kendisinin okuyacağı yer üste gelecek şekilde katlamak olacağını sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 06.12.2003
424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.