Magazin

Ölüm korkusu cesur yapıyor

Ölüm korkusu cesur yapıyor

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sunar Birsöz, tehlikeli spor ve işlerle uğraşanların, aslında, "Ölüm korkusu"nu çok derin hisseden, bunu yenmeye çalışan kişiler olduğunu söyledi.

Otomobil ve motosiklet yarışçıları, akrobatlar, gezginler, ip cambazları, dağcılar, paraşüt ve bungee-jumping gibi adrenalini yükselten heyecanlı işler yapanların cesur olmadıklarını belirten Prof.Dr. Sunar Birsöz, "Adrenalin tutkunları bunu bir zevk için değil, fobilerini önlemek için yapıyorlar. 'Kontr-fobik reaskiyon' ile bu tip işlere ya da sporlara yöneliyorlar. Bu kişilerin davranışlarının altında ölüm korkusu vardır" dedi.

Bu kişilerin bilinçdışı olan bu korkunun farkında olmadıklarını da belirten Prof. Dr. Birsöz, tehlikeli iş ve sporlarda yükselen adrenalin hormonunun, mücadeleye hazır bir duygu yarattığını, bunun da haz vererek kişiyi devamlı hareket ve heyecan arar hale getirdiğini vurguladı.

KORKUSUNU KONTROL EDEN KAHRAMAN OLUR
Genellikle bu tip kişilerin bilinçdışı korkularını kontrol altına aldıkları zaman birer "kahraman" olduklarını vurgulayan Prof. Dr. Birsöz, sosyal fobisi olan ve bunun farkında bile olmayan pek çok kişinin de "Lider" olabildiğini söyledi. Sosyal fobisi nedeniyle insanlar içine çıkmaktan çekinen kişilerin, büyük kalabalıklar önünde konuşma yapması gereken bir lider olmasının şaşırtıcı olmadığını belirtti.

Kişilerin yaptıkları tehlikeli ve heyecanlı işlerle aslında korkularını yücelttiklerini belirten Prof. Dr. Birsöz, şöyle devam etti: "Örneğin Kuzey Kutbunu keşfe gidenler, yüksek dağlarda heyecanlı tırmanışlar yapanlar, akrobatlar, ip cambazları, otomobil ve motosiklet yarışçıları, paraşüt ve bungee-jumping gibi sporlarla uğraşanlar sanıldığı gibi cesur değillerdir. Bu kişilere psikolojik yönden hasta denemez. Ancak, hayatını sürekli tehlikeye atan şeyler yaparsa, bunu abartırlarsa, o zaman tedavi görmeleri gerekir."
(DHA)
Yayın tarihi: 14.09.2002
256
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.