Magazin

Ölmeden önce neler yapılmalı?

Ölmeden önce neler yapılmalı?

Ünlülere "Şu hayatta neler yapılmalı?" diye sorduk. Kimi papanın kıyafetlerini giymek istiyor, kimi ise gece çıplak denize girmek.

Ölmeden önce mutlaka yapılması gereken şeyler nelerdir? Peki ya ölmeden önce görmeniz gereken unutulmaz yerler? BBC Books tarafından yayımlanan ve Türkçeye de çevrilen aynı isimli iki kitaptan yola çıkarak ünlü isimlere sorduk:

Neyi yaparsanız gözünüz açık gitmez? Ölmeden önce mutlaka yapılması gereken şeyler ve yapmak istedikleriniz nelerdir?

Örneğin sanatçı Ali Poyrazoğlu "İnsan yaşamayı düşündüğü, yapmayı düşündüğü hiçbir şeyi ertelememeli" diyor ve ekliyor: "Yaşla başla ilgisi yoktur bu ölüm işinin, yürürken yolda kafana taş da düşebilir. Onun için yaşamda hiçbir şeyi ertelememek isterim. Hele özellikle aşkları insan asla ertelememeli, aşklar yarına kalmamalı." (İsimler alfabetik olarak sıralanmıştır)

Abdullah Oğuz (Yönetmen)
 • "Çocuklarımla Grand Canyon'u geçmek isterim"
  "Muhteşem Süleyman"ı uluslararası bir film yapmak, Nicole Kidman'la bir filmde çalışmak ve Oscar'lı bir yönetmen olmak isterim. Grand Canyon'u gündüz rafting, gece kamp yaparak iki oğlumla geçmek de isteklerim arasında... Karım Selay da gelirse çok seviniriz. Ayrıca Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi finalini oynayacağı maçta orada olmam gerek.

  Akın Öngör (Bankacı)
 • "İnsan aynanın karşısına geçince gözlerinin içine bakabilmeli"
  Yöneticilik yaptığım yıllar boyunca onurlu davrandım. Rüşvet istediler, vermedim, tehditler aldım. Bugün aynada kendime baktığımda gözlerimi kaçırmıyorum. Bu yüzden de herkes için bunu diliyorum. Herkes aynanın karşısına geçince gözlerinin içine bakabilmeli.

  Ali Poyrazoğlu (Tiyatrocu)
 • "Rio Karnavalı'na gidip sokaklarda dans edeceğim"
  Rio Karnavalı'na gitmek ve sokakta dans etmek istiyorum. Buenos Aires'e gidip tango dersi almak istiyorum. Orada muhteşem bir otel ve altında da bir tango kursu var. "Mavi Noktalı Elbise" adlı oyunumu sahnelemek istiyorum. Yenilgi ve başarılarımı bugünkü aklımla okumak için üç yıldır anılarımı yazıyorum. İsmi de "Aynayı Tuttum Yüzüme" olacak.

  Ayşe Arman (Gazeteci)
 • "Sevdiğin adamla birlikte pişirmek..."
  Çocuk doğurmak, emzirmek, sigarayı bırakmak, Peru'daki Machu Picchu'yu görmek, aşk acısı çekmek, açık havada sevişmek, tropik bir adaya gitmek, Adana kebabı yemek, mutfak tezgahının üzerinde sevişmek, trenle Avrupa'yı gezmek, dalmak, jartiyer takmak, iç gıcıklayıcı çok seksi iç çamaşırları giymek, anne-baba-çocuk aynı yatakta boğuşmak, filmi kopartacak kadar sarhoş olmak, seksi fotoğraflar çektirmek, tek gecelik ilişki yaşamak, evlenmek, boşanmak, aşık olmak, ölmeden önce yapılması gerekenler listesi yapmak, düşük bel pantolon giymek, New York'a gitmek, simit yemek, mavi yolculuk, güzel dans eden bir adamla dans etmek, sevdiğin adamla yemek pişirmek, işyerinde sevişmek, gece ağlayan çocuğunu yataktan alıp ona sarılmak, Prag'a gitmek, yırtmaçlı etek ve file çorap giymek, ölümü sevmeyi öğrenmek, saçını kısacık kestirmek ve beline kadar uzatmak, şükretmek, affetmek, yolculuk, altına işeyene kadar gülmek, sevişirken konuşmak, Louvre'u gezmek, Boğaz'da lüfer ve kalkan yemek, Kaçkarlar'a gitmek, ihtiyacı olanlara yardım etmek ve bundan bahsetmemek.

  Barbaros Şansal (Modacı)
 • "Papanın kıyafetlerini giymek istiyorum"
  Ölmeden önce yapmak istediğim şey, Papa Benedict'in İncil'e el bastığı yüzüğünü takmak. O yüzüğün küpelerini de takmak istiyorum ve mutlaka papanın elbiselerini giymek istiyorum. Görmek istediğim bir yer yok çünkü her yeri gördüm. Belki Mars olabilir.

  Deniz Akkaya (Model)
 • "Tüm dinleri öğrenmek ve kutsal kitapları okumuş olmak"
  Bangkok'da Floating Market'a giden su yolunun üzerindeki eskimiş eski evlerden birinde yaşamayı ve Allah'a o güne kadar bize verdiği tüm nimetler için şükretmeyi isterim. Afrika'da Safari yapmayı, Çin Seddi'ni görmeyi, Amerika'da ikinci ve üçüncü filmimi çekmeyi çok isterim. Mekke ve Medine'ye gitmeyi, ayrıca tüm dinleri öğrenmeyi ve tüm kutsal kitapları okumuş olmayı da arzuluyorum.

  Hüsamettin Koçan (Öğretim üyesi)
 • "Mardin ve Nemrut kesinlikle görülmeli"
  Herkesin hayatında kendini adadığı bir şey olması gerekir. Herkesin yapma, üretme ve gelecek kuşaklara kapı aralama düşüncesi olmalı. Ben de Baksı projesini gerçekleştirmeden ölmek istemediğime karar verdim. Ayrıca herkesin Anadolu'yu çok iyi gezmesi gerektiğini düşünüyorum. Mardin'e, Nemrut'a gitsinler, büyük tanrıların tepelerini izlesinler, kırsal alanları gezsinler, yaşama dokunsunlar isterim. İnsan Anadolu'daki yaşanmışlıkları görmeden dünyayı daha iyi algılayamaz diye düşünüyorum. Ölmeden herkesin böyle büyük bir coğrafya hesaplaşması yaşamasını isterim.

  İlhan Mansız (Futbolcu)
 • "Babalık duygusu tadılmalı"
  Babalık duygusu bence mutlaka yaşanmalı. Benim için başka yapılması gereken bir şey yok. Hayatımda en büyük mutluluğu baba olunca yaşadım ve kızımı her gördüğümde bunu tekrar yaşıyorum. Diğer her şey gelip geçici.

  Kenan Işık (Oyuncu-sunucu)
 • "Dünya edebiyatı serüveni öğrenilmeli"
  Yerel kültürü doğru dürüst anlatan bir oyun veya müzikal yapmak ve bunun dünyanın her yerinde oynanmasını isterdim. Ya da bir Mevlana filmi yapmak isterdim. Ayrıca herkes sanatla ve kültürle çok yakın ilişkiye girmeli. Dünya edebiyatının serüveni öğrenilmeli. "Don Kişot", Goethe okunmalı. Faust öğrenilmeli. Batı'yı Batı yapan kültürü, İtalya'yı daha ayrıntılı, tüm objelerle yan yana gelerek öğrenmeli. Bütün kültürler geçerli aslında bunun için. Tibet, İspanya, Afrika, Afganistan... Bağdat'ı görerek Amerika'nın işgal meselesine daha farklı bakabilirsiniz. Bize anlatılan "Ana gibi yar, Bağdat gibi diyar olmaz" denilen kenti artık görme şansım yok ama ne yazık ki.

  Meral Okay (Oyuncu-senarist)
 • "Kudüs'ü herkes hayat boyu birkaç kez ziyaret etmeli"
  Yapmak istediğim şeyler gittiğim yerlerle çok alakalı. Ben seyahati severim. Mesela gidip İspanya'da Cordoba'da, Sevilla'da altı ay oturmayı düşünüyorum. Latin Amerika'yı mutlaka dolaşmak istiyorum. Gidip Küba'da altı ay oturayım. Sonra İtalya'ya, Bolonya'ya gideyim. Denk getirirsem Bolonya Üniversitesi'nde Umberto Eco'nun seminerlerine katılayım. Kudüs mutlaka görülmeli. Sabah Ağlama Duvarı'nda, öğle ezanı okunurken de üç sokak ilerideki El Aksa Camii'nin avlusunda olmak gerek. Hayat boyu birkaç kez görülmesi gereken çok sarsıcı bir yer. İnsanın durup dinlenmek ve hayatına bakmak için seçeceği yerlerden biri Kudüs. Kalimnos adasındaki Vatei koyunda mutlaka gün doğumu görülmeli. Mehtapta Mardin ve Mezopotamya ovasına, gündoğumunda New York'a bakmak... Berlin, Madrid ve İstanbul'la yarışabilecek güzellikteki tek yer olan Barselona da görülmeli.

  Meral Tamer (Gazeteci)
 • "Oy verebileceğim bir sol parti"
  Çok isteyip de yapamadığım bir şey yok galiba. Mimarlık yaparken, gazeteci olacağım diye tutturmasaydım, gözüm açık giderdim. Anneciğimin ömrü vefa etse ve konservatuvarı bitirip piyanist olsaydım, bugünlerde bir gazetede yazayım diye kapı kapı dolaşıyor olurdum... Ama ölmeden ille de gerçekleşmesini istediğim şeyler var: 1) Oy verebileceğim bir sol parti. 2) Okula gidemeyen tek bir kız çocuğunun kalmaması.

  Pelin Batu (Oyuncu)
 • "Yasak Fragolina şarabının tadılması lazım"
  Önce mutlaka Küba'ya gidilmeli. İtalya'da yasak olan Fragolino isimli bir kırmızı şarap var. Yasak çünkü belirli dönemlerde toplanınca zehirli oluyor. Onun ve İtalya'daki dondurmaların tadılması lazım. Gece çıplak denize girilmeli. Ürdün'de Petra'yı hiç görmedim, mutlaka görülmesi gerek. Ayrıca geriye yazı, müzik, resim, bir eser bırakmak lazım. Bir şeylere kafa yorup bir şey bırakmak en önemlisi. Çünkü her şeyi çok hızlı yaşıyoruz.

  Tuba Ünsal (Oyuncu)
 • "Atlantik'te bungee jumping!"
  Çocuk yapmak ve Çin'e gitmek isterdim. Ve eğer Fransa La Rochelle'de Atlantik Okyanusu'nun üzerinde bungee jumping yapabilirsem, gözlerim açık gitmez.

  Tuğrul Eryılmaz (Gazeteci)
 • "Thames kıyısında yürümek, Gümüşlük'te rakı-balık"
  Tercihen 60 yaşından önce Nemrut Dağı'na çıkıp güneşi doğurmak ya da batırmak; sabahın erken saatlerinde yaz başlarında Urfa'nın ara sokaklarını gezmek, Vauxhall Bridge'den başlayarak Thames Nehri kıyısından yürüyerek Tate Modern'a gitmek, sonbaharda mutlaka Bodrum Gümüşlük'te rakı-balık muhabbeti yapmak şarttır. Kalkan'da mutlaka güneş batarken yüksekte bir yerde cin-tonik içmek. Bir de insanın mutlaka şöyle veya böyle bir çocuğu olmalı.

  Tuna Kiremitçi (Yazar)
 • "Paul Simon ve Billy Joel konserlerine gitmeliyim"
  Ölmeden önce Paul Simon ile Billy Joel konserlerine gitmek, bir de Gustave Flaubert'in memleketi olan Rouen'i ne yapıp edip görmek isterim.

  Yiğit Özgür (Karikatürist)
 • "Her milletten kadınla sevişmek gibi planlarım yok"
  İlla ki eksik öleceğiz zaten, bir de bunun listesini yapıp moral bozmanın anlamı yok.. Ölecek olanlara tavsiyem, yaşadıkları anın kıymetini bilsinler. Ben öyle yapmaya çalışıyorum. Bunun dışında, ölmeden önce dünyayı dolaşıp tüm yemek çeşitlerinden tatmak ve her milletten kadınla sevişmek gibi planlarım yok. Bu tür planları saçma buluyorum. İnsan neden dünyayı dolaşıp tüm yemeklerden tatmak ister anlayamıyorum.
  (Milliyet/Pazar)
  Yayın tarihi: 18.12.2005
 • 436
  dahafazlası
  YORUMLAR
  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.