Magazin

Olgun erkeğe Anayasa koruması

Olgun erkeğe Anayasa koruması

Anayasa Mahkemesi, TCK'nın 41. maddesinde yer alan "genç" sözcüğünü iptal etti. Artık kadınlar, sadece genç olanlara değil herhangi bir erkeğe laf attığında veya sarkıntılık ettiğinde de hapis cezası alacak.

Anayasa Mahkemesi, eşitlik ilkesi uyarınca sadece "gençlere" değil herhangi bir erkeğe laf atan ya da sarkıntılık eden kadının da hapis cezasına çarptırılmasının yolunu açtı.

Anayasa Mahkemesi bugünkü toplantısında, TCK'nın 2ddesinde yer alan "genç" sözcüğünü iptal etti. Söz konusu iptal davası ise İzmir Kınık'ta yaşanan bir olay üzerine açılmıştı.

Evli 2 çocuklu bir "Seninle ilişkiye girmek istiyorum" diyerek Erdinç G.adlı 30 yaşındaki bir erkeği mektupla ve telefonla sürekli taciz edince, G.'nin şikayetiyle konu adliyeye yansıdı.

Tacizci kadın hakkında TCK 421 uyarınca 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ancak Kınık Sulh ceza Mahkemesi yargıcı Cengiz Öktem, sanık kadına 421.maddeki tanım uyarınca ceza veremedi.

Öktem, yasa maddesi ve Yargıtay içtihatları uyarınca, 25 yaşından büyük erkeklere laf atan ya da taciz eden kadınlara ceza verilemeyeceği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesine başvurmuştu.

Davayı beklemeye alan Öktem daha sonra başka bir yere atanınca yerine gelen diğer yargıç, "olgun erkeğe tacizin suç olmayacağı" gerekçesiyle sanık hakkında beraat kararı aldı.
Yayın tarihi: 20.03.2002
417
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.