Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Okul öncesinde çocuğunuza check-up yaptırın

Okul öncesinde çocuğunuza check-up yaptırın

Uzmanlara göre, okullar başlamadan çocukların hem sağlık hem de okul başarısı açısından muayenelerinin, diş kontrollerinin yapılması, işitme, göz problemi olup olmadığının belirlenmesi ve büyümelerinin değerlendirilmesi büyük önem taşıyor.

Acıbadem Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gamze Şarbat, okul öncesi check-up'ın önemli olduğunu belirtirken, "4-6 yaş arasında yapılması gereken difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşılarının tamamlanmış olup olmadığını kontrol etmek lazım" dedi.

Görme bozukluklarının 5 yaşındaki çocuklarda yüzde 1-2 iken, ilköğretim çağındakilerde yüzde 10-15'e, lise çağında ise yüzde 20-25'e yükseldiğini bildiren arbat, her bin doğumda, işitme kaybı olan bir bebeğin dünyaya geldiğini kaydetti. Yeni doğan döneminden itibaren gözlerin düzenli olarak kontrol edilmesiyle belirgin ya da gizli göz hastalıklarının belirlenebileceğini söyleyen Şarbat, "Özellikle okula başlamadan önce veya okulda yapılan taramalarda görme tembelliği şaşılık yüksek derecede kırma kusurları önceden belirlenebiliyor" dedi.

Şarbat, işitme fonksiyonunun çocuğun gelişimi üzerinde çok etkili olduğuna dikkat çekerken, "Çocuklardaki işitme kaybının çoğu, okul çağından önce gelişiyor ve hem konuşma hem dil gelişiminde gecikmeye neden oluyor, gerek görme gerekse işitme fonksiyonlarındaki sorunlar, çocuğun okuldaki başarısını, arkadaşları ile uyumunu olumsuz yönde etkileyerek, arkadaşları tarafından eleştirilmesine ve psikolojik yönden de etkilenmesine neden olabiliyor" diye konuştu.

Şarbat, görme kalitesi zayıf olan çocukların derse konsantrasyonunun da düşük olduğunu belirtirken, görme bozukluğuna bağlı olarak sınıfta öğretmenlerin tahtaya yazdıklarını eksik not alan çocukların başarıyı yakalamasının da güç olduğunu belirtti.
(ANKA)
Yayın tarihi: 09.09.2002
369
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.