Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Okul çağı çocuklarının sağlığı bozuk

Okul çağı çocuklarının sağlığı bozuk

Türkiye'de okul çağında bulunan çocuklar dengeli ve yeterli beslenemiyor. Yapılan araştırmalar, bu çağdaki çocukların kansızlık, vitamin, iyot eksikliği, kalsiyum, beslenme bozukluğu gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını ortaya koyuyor.

5-12 yaş arası çocukları kapsayan okul çocuklarının 12 milyon olduğu Türkiye'de, bu çağdaki çocuklar, beslenme yetersizliği, vitamin ve iyot eksikliği gibi sağlık sorunları yaşıyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, okul çocuklarının yüzde 16'sında beslenme bozukluğu, yüzde 17-35'inde kansızlık, yüzde 27'sinde C vitamini eksikliği, yüzde 40-72'sinde kalsiyum eksikliği, yüzde 43-85'inde diş çürüğü, yüzde 30-50'sinde parazitoz, yüzde 30'unda iyot yetersizliği bulunuyor.

Bu yaştaki çocukların; yüzde 25-43'ü açıkta satılan yiyecekleri tüketirken, yüzde 60-85'i kahvaltı yapmadan okula gidiyor. Çocuklar, her gün kola, çay içerken, yüzde 15-25'i düzenli olarak süt ve ayran tüketiyor.

Çoluk Çocuk Dergisi'nin aralık ayı sayısında okul çağı çocukların sağlığı ile ilgili İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nden Prof.Dr. Gülbin Gökçay'ın yazısına yer verildi. Gökçay yazısında, okul çocuklarının sağlıklı büyüyüp gelişmeleri için dengeli beslenmeleri, yeterince uyumaları, bol fiziksel egzersiz yapmaları gerektiğini kaydetti.

Gökçay, okul sağlığı yaş grubu çocukların çeşitli hastalıklar açısından taramalarının yapılması, görme ve işitmelerinin objektif olarak değerlendirilmesinin önemine işaret etti. Gökçay, okul çağı çocuklarının dengeli beslenmesi için günde; ekmek, pilav, makarna gibi tahıllardan dört-altı porsiyon; meyve-sebze grubundan üç-dört porsiyon; süt ürünlerinden iki-üç porsiyon; yağdan bir-üç kaşığı; şeker ve reçelden bir-iki yemek kaşığı tüketmelerinin sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Gökçay, bir şeyler yenildikten sonra öğrenilenlerin daha çok akılda kaldığını belirtti.

DÜZENLİ VE YETERLİ UYKU
Okul çağı çocuklarında uyku miktarının dokuz saatin altına inmemesi gerektiğine işaret eden Gökçay, yatma saatlerinin sabit olmasının da önemli olduğunu kaydetti.

AÇIK HAVA VE BOL FİZİKSEL AKTİVİTE
Kapalı ortamların saat başı havalandırılması gerektiğini dile getiren Gülbin Gökçay, egzersizin bir lüks değil, gereksinim olduğunu vurguladı. Gökçay, araştırmaların çocuklarda sıçramanın kemik gelişimini de olumlu etkilediğini, ileri yaşta kemik erimesi riskini azalttığını gösterdiğini aktardı. Gökçay, koşmanın, yüzmenin, akciğer kapasitesini olumlu etkilediğini gösteren araştırma bulgularının bulunduğuna da dikkat çekti.

DİŞ SAĞLIĞI
Prof. Dr. Gökçay, bu dönemde çocuklara düzenli diş fırçalama alışkanlığının kazandırılmasının önemli olduğunu vurguladı. Gökçay, sekiz yaşından önce çocuğun etkin bir fırçalama yapmasının zor olduğunu ifade ederek, diş ipi kullanımının özendirilmesi gerektiğini belirtti. Gökçay, kalıcı dişler çıktıktan sonra bir-iki yıl içinde fissür örtücünün uygulanmasının önemine işaret ederek, dişlerde çürük ya da başka bir sorun yoksa bile yılda en az bir kez çocukların diş hekimine götürülmesini önerdi.

RUH SAĞLIĞININ KORUNMASI
Öz değeri yüksek bireyler yetiştirmek için; söz hakkı olan, kendini beğenen ve gelişmesi gereken noktalarını, sınırlarını ve sorumluluklarını bilen ve yardım gereksinimi olanlara yardımcı olan çocuklar yetiştirilmesine özen gösterilmesi gerektiğini dile getirdi. Gökçay, çocukların zamanlarını iyi kullanmalarının sağlanması, televizyon ve bilgisayar kullanımının günde en fazla iki saatle sınırlandırılması önerisinde bulundu.

TELEVİZYON VE ÇOCUK SAĞLIĞI
Televizyon izlemenin çocuk sağlığı açısından yaratabileceği sorunlara da yazısında değinen Gökçay, televizyon izlemenin şişmanlığa yol açabildiğini, dil gelişimini ve aile içi iletişimi olumsuz etkileyebileceğini kaydetti. Gökçay, ailelerin televizyon seyretmeyi kurallara bağlaması gerektiğini belirterek, çocukların neler izlediğinin dekontrol edilmesinin önemine işaret etti.
(ANKA)
356
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.