Magazin

Öğrencilere 'mutluluk' dersi

Öğrencilere 'mutluluk' dersi

İngiltere'nin en saygın kolejlerinden Wellington, giderek maddiyatçılığın ve şöhret tutkusunun ön plana çıktığı toplumda, öğrencilerin karşılaştıkları sorunlarla mücadele edebilmeleri için 'mutluluk dersi' vermeyi amaçlıyor.

Başkent Londra'nın batısındaki Berkshire bölgesinde bulunan Wellington kolejinin Müdürü Anthony Seldon, müfredata 'mutluluk dersinin' ekleneceğini belirterek, 'Akademik konulara fazla yoğunlaşarak çok daha önemli bir şeyi atlıyoruz' dedi.

Çocukların daha fazla paranın daha fazla mutluluk getirmediğini öğrenmeleri gerektiğini söyleyen Seldon, "Genellikle gençlerin amacı şöhret, para, mal-mülk sahibi olmak, ancak bunlar mutluluk barındırmıyor" diye konuştu.

Dersi psikolog verecek
2006-2007 öğretim yılında hayata geçirilecek pilot proje çerçevesinde 'mutlu olma' derslerinin Cambridge Üniversitesi'nden bir psikolog tarafından verileceği belirtiliyor.

Haftada 1 saat, 14-16 yaşındaki gençlere verilecek bu ders, öğrencilere duygularını denetlemeyi, fiziksel ve ruhsal sağlıklarını kontrol etmeyi öğretmek ve günlük hayatta başkalarıyla nasıl etkileşimde bulunulduğunu anlamalarını sağlama amacı taşıyor.

Wellington kolejinde 13-18 yaş arası 750 erkek, 16-18 yaş arası 50 kız öğrenci öğrenim görüyor.
Yayın tarihi: 17.04.2006
188
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.