Magazin

Obezite savaşçılarının ilk zaferi

Obezite savaşçılarının ilk zaferi

Sigara karşıtlarının taktikleriyle 'fast food'a savaş açan Amerikalılar, ülkenin büyük gıda üreticisi Kraft'a porsiyonları ufaltma kararı aldırdı.

Kansere yol açtığı gerekçesiyle ülkelerindeki sigara üreten firmalar aleyhine milyarlarca dolarlık davalar açan ve çoğunu kazanan Amerikalılar, 'fast food'a da bayrak açmıştı. Yüksek kalorili ucuz katkı maddeleriyle özellikle çocukları hamburger bağımlısı yapan ve ülkedeki obeziteye bağlı hastalıklardan sorumlu tutulan 'fast food' firmalarına karşı dava açmaya hazırlananlar ilk zaferlerini kazandı.

ABD'nin en büyük gıda üreticisi şirketi Kraft, obeziteden şikâyetçi Amerikalıların açabileceği tazminat davalarına karşı önlem olarak porsiyonlarını küçültme kararı aldı.

Kampanyalar durdu
Şirket, geçtiğimiz yıl, ürettiği 'Oreo' marka bisküvilerin damar tıkanıklığına neden olduğu gerekçesiyle dava edilmişti.

Yeni davalara karşı önlem olarak, pakette satılan sandviçlerinin boyutunu küçülten Kraft, okullarda düzenlenen pazarlama kampanyalarını da durduruyor.

Şirketten yapılan açıklamada, beslenme uzmanlarından bir danışma komitesinin oluşturulduğu, komitenin, paketli gıdaların uygun miktarda kalori içermesini sağlayacağı belirtildi.
Yayın tarihi: 03.07.2003
391
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.