Magazin

Notting Hill Festivali Rio'yu aratmadı

Notting Hill Festivali Rio'yu aratmadı

Avrupa'nın en büyük karnavalı olarak bilinen ve her yıl Londra'da düzenlenen 'Notting Hill' karnavalı renkli görüntülere sahne oldu.

Bu yıl 40'ıncısı düzenlenen karnavala yüzlerce dans grubu katıldı. Brezilya'nın ünlü `Rio Karnaval'ını aratmayan Notting Hill karnavalını, 600 binin üzerinde kişi izledi. Londralılar, alkolün de etkisiyle iki gün boyunca şarkılar söyleyip dans etti.

Güvenlik önlemleri fazlaydı
Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı karnavalda, 5 binin üzerinde sivil ve resmi güvenlik görevlisi, 30 ambulans ve 10 itfaiye aracı görev yaptı. Dün (önceki) akşam saatlerinde sona eren karnavalda, taşkınlık yapan 85 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Londra'nın 'Notting Hill' bölgesinde 1964'ten bu yana düzenlenen karnavalın hikayesiyse oldukça ilginç.

Savaş sonrası doğdu
Karnaval, 2'inci Dünya Savaşı sonunda Nazi uçaklarınca yıkılan Londra'yı onarmaya gelen göçmen işçilerin, 1950'lerin sonunda baş gösteren ırkçılığa karşı gösterdiği bir tepki olarak doğdu. Afrika ve Karayip adalarından, özellikle de Trinidad'dan gelen siyahi işçiler, Londra'da baskı ve kötü muameleyle karşılaştı.

Bu duruma 1833 yılından bu yana Trinidad'da yaptıkları geleneksel karnavallarını Londra sokaklarına taşıyarak yanıt veren işçiler, sokaklarda dans etti. Müzik ve danstan oluşan bu etkinlik giderek genişleyerek bugün Avrupa'nın en geniş karnavalına dönüştü.
Yayın tarihi: 01.09.2004
269
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.