Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Noel Baba parasızlıktan mustarip

Noel Baba parasızlıktan mustarip

Her yıl Dünyanın çeşitli bölgelerinden binlerce mektup alan Norveçli Noel Baba Tom Kristiansen, bu yıl devletin kendisine verdiği parayı kesmesinden ötürü 'Noel Baba'lık yapamıyor.

Devletten her sene 150 bin kron (35 milyar TL) alan Norveç'in 58 yaşındaki ''Noel Babası'' büyük bölümünü pul almak için harcadığı bu paranın kesilmesiyle kendisine gönderilen 20 bin mektubu yanıtsız bırakmak zorunda kaldı.

Para konusunda umutlu
Japonya'dan Polonya'ya, birçok ülkede minik takipçileri olan Kristiansen, Norveç'in güneydoğusunda bir balıkçı kasabası olan Dröbak'ta yaşıyor. Kendisine gelen mektupları, Norveççe, Almanca ya da İngilizce cevaplandıran 58 yaşındaki turizmci, devletin kendisine yeniden yardımda bulunacağı konusunda umudunu kaybetmiyor, çünkü Noel Baba'nın daima iyimser olması gerektiğini düşünüyor.

Bazı ticari kuruluşların da kendisine para sağlamayı önerdiğini, ancak bunu kabul etmediğini belirten Kristiansen, ''Noel Baba parayla satın alınamaz'' diyor.

Norveçlilerin inancı
Norveçliler, Noel Baba'nın Viking önderi Leif Eriksson ile birlikte 1000 yılında Amerika'ya göç ettiğine inanıyor. Norveçlilere göre, Noel Baba'nın kızağını, atlar değil ren geyikleri çekiyor.
371
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.