Magazin

Nezleyi anında kesen hap

Nezleyi anında kesen hap

Bilim adamları nezleyi anında kesen ilaç geliştirdiler. İlaç, spray şeklinde buruna tatbik ediliyor ve burun akıntısıyla göz yanmasını anında ve bir daha tekrarlanmamak üzere kesiyor.

İngiliz prof. Harold Nelson başkanlığında ABD'nin California eyaletindeki Rigel ilaç firması araştırma ekibi tarafından geliştirilen kod adı "R112" olan nezle ilacı, hastalığa neden olan semptomlar üzerinde kimyasal etki yapıyor ve 15 saniye içinde etkisini gösteriyor.

Beş yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanan ilacın araştırmaları, devasa bir pazara hitap edeceği için büyük bir gizlilikle yürütülüyor. 150 gönüllü üzerinde denenen ilacın şu ana kadar herhangi bir yan etsisine rastlanmadı.

Araştırmalara göre sadece İngiltere'de, yılda yaklaşık 10 milyon kişi nezle oluyor ve bu kişiler hastalık yüzünden üç günden fazla istirahat etmek zorunda kalıyor. Nezlenin İngiliz ekonomisine yaptığı zarar ise yılda 1 milyar sterlinden fazla.
(Radikal)
Yayın tarihi: 21.06.2004
466
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.