Magazin

New York faytoncuları

New York faytoncuları

ABD'ye gidip, 'Faytonla Manhattan turu atayım' derseniz, sürücünüz muhtemelen bir Türk olacak. Sayıları 67'yle sınırlandırılan faytonların yarıya yakınını, Türk öğrenciler kullanıyor.

Yolunuz Manhattan'ın ünlü Central Park'ına düşer de, 'faytonla kenti şöyle bir gezeyim' derseniz, büyük ihtimalle Türkçe bir servis alacaksınız demektir. Sayıları 67 ile sınırlandırılan, çoğu İrlanda asıllı Amerikalılara ait faytonlarda, sezonuna göre 20 ile 30 arasında Türk öğrenci çalışıyor. Onlar işlerinden memnun, patronları da onlardan.

Tarihi faytonların plaka fiyatı, taksilerin iki katı: 600 bin dolar. Faytonculuğa İrlandalılar başladı, onları New York'ta yaşayan birçok etnik grup izledi. Fayton işinde çalışanlar genellikle İtalyan, Arap, Doğu ve Orta Avrupalı, Pakistanlı ve Hintlilerden oluşuyor.

Ancak İrlandalı fayton sahiplerinin gözdesi, Türk üniversite öğrencileri. Türklerin tercih edilmesindeki en büyük etken, Türk gençlerinin özgüveni ve mücadeleci yapıları. Türk öğrenciler, öğrenimlerini tamamladıktan sonra, yerlerini yine bir Türk öğrenciye bırakıyor.

Ücret çok iyi!
Dört kişinin tarihi faytonlarla New York'un ünlü caddelerinde, yarım saat süresince 2 kilometre dolaşmasının bedeli 34 dolar (yaklaşık 45 YTL). Bu işte hem fayton sahibine hem de sürücüye oldukça iyi kâr kalıyor.

Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen gençlerin çoğu, kazandığı parayı yüksek lisans eğitimi için harcıyor. Öğrenciler, yaptıkları işten memnun. Fayton sürücülüğünün New York'ta kıymetli işlerden biri olduğunu söyleyen Türk öğrenciler, "Vasıfsız olarak çalışarak başka işlerde kazanılacak paranın en az iki katını faytonculukla kazanıyoruz. Bu işi meslek değil, eğitim masrafımızı karşılayacak geçici bir iş olarak görüyoruz" diyor.

'Türk çalışan istiyorlar'
Türkiye'de rehberlik yaptıktan sonra New York CUNY Üniversitesi medya bölümünde öğrenim gören Salih Mensur, beş yıl önce geldiği New York'ta üç yıldır eğitim ve diğer giderlerini faytonculuktan karşılıyor. "Yapılacak iş olmasa da eğitim giderimizi bu işten karşılıyoruz" diyen Mensur, faytoncu Türklerin çoğunun üniversite öğrencileri olduğunu, sezonuna göre 20 ile 30 arasında Türk'ün faytonculuk yaptığını ve sayının giderek arttığını anlatıyor.

Kendi kendinin patronu
Uludağ Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra yüksek lisans için New York'a gelen ve dört yıl boyunca her türlü işte çalışan 30 yaşındaki Nurettin Kırbıyık, bir yakını aracılığıyla faytoncu olmuş. O da işinden memnun: "Bu çok kıymetli bir iş, kendi kendinizin patronusunuz, patron size para ödemiyor, siz ona para ödüyorsunuz. İki yıldır bu işi yapıyorum. Bizden önceki ağabeylerimizin bıraktığı olumlu izler, bizlerin de bu işte çalışabilmemizi sağladı. Bu işte çalışan Türkler, iş disiplinleriyle patronlarını hep memnun ediyor. Daha önce hiç Türk çalıştırmamış patronlar bile Türk çalıştırmak istiyor, bu yüzden her geçen gün sayımız artıyor. İşin çok güzel yanları da var, ünlü aktör Al Pacino ile beraber şehir turu yaptım."

Önce ucuza çalışmış
Almanya'da doğan 23 yaşındaki Mehmet Emin Akça ise Mersin'de yükseköğrenimini tamamladıktan sonra altı ay önce uluslararası ilişkiler dalında yüksek lisans yapmak üzere New York kentine gelmiş. İşini seven Akça, "Bu işten kazandığım parayla masraflarımı karşılayıp, eğitimimi tamamlayabileceğim. İlk önce çok ucuz işlerde çalıştırıldım, sonra buradaki Türkler destek olunca, bu işi buldum" diye konuşuyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 14.04.2005
564
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.