Magazin

Nerede gürültü orada kilo

Nerede gürültü orada kilo

Özellikle kadınları daha çok yemeye yönelten stres, kaynağı ortadan kalktıktan sonra da kilo aldırıcı etkisini sürdürüyor. Gürültülü bir işyerinden çıkan, kendini abur cubura veriyor.

Kadınları şişmanlatan meğer stresli işyeriymiş. ABD'nin Penn Eyalet Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre stresli bir günün ardından kadınlar, ne kadar çok gerilmişlerse o kadar çok yağlı yiyor. Araştırmayı yürüten Prof. Laura Cousino Klein, "Stres sırasında neler olduğuna dair birçok araştırma var. Biz, stres sonrasında neler olduğunu görmek istedik" dedi.

25 dakikalık gürültü
Klein ve ekibi araştırmaya katılan deneklere 25 dakika boyunca 108 desibel ayarında telefon zili, klavye tuşu gibi ofis sesleri dinletti. 108 desibel yakında çalışan bir matkabın gürültüsüne eşdeğer. 25 dakikanın ardından 12 dakikalığına kendi hallerine bırakılan denekler, bu süre içinde zaman geçirecekleri birer odaya alındı.

Stres faktörü
Odalara dergi, su ve abur cubur yiyecekler koyuldu. Abur cuburlar arasında yağlı patates-mısır cipsleri ve beyaz çikolata ile yağı azaltılmış cipsler ve çubuk kraker yer aldı. Sesler yüzünden en fazla gerilim yaşayan kadınların, daha az stres yaşayanlara göre yağlı abur cuburlardan iki kat fazla yediği anlaşıldı. Ardından deneklerden bir labirentte yollarını bulmaları istendi. Labirentte en çok strese giren, nabzı ve tansiyonu yükselenlerin, aynı zamanda abur cuburları yiyenler olduğu belirlendi.

Klein, sese maruz kalsalar da deneklerin iş yaptıkları zaman işle-rine odaklandığını, çevrelerinde olup biteni bloke ederek işlerini tamamladıklarını söyleyerek, "Ancak bunun fiziksel ve ruhsal bedeli var. Stres geçtikten sonra davranışsal yansımalarını görüyoruz. Stres kaynağı ortadan kalktıktan sonra da vücut stresle uğraşmaya devam ediyor" dedi. Stresin takipçi etkilerinin önlenmesi için egzersiz gibi faaliyetler önerildi.
Yayın tarihi: 03.07.2004
313
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.