Magazin

Naylonkentlerde kurban bekleyişi

Naylonkentlerde kurban bekleyişi

Bayram öncesi yol kenarlarında boy veren naylon kentlerde kurbanlıklar satılmayı, satıcılar bir yıllık nafakalarını bekliyor. Atışalanı'ndaki merkezde kurbanlık fiyatları 125 milyonla 8 milyar lira arasında.

Atışalanı'nda, İstanbul Gıda Hali'nin hemen karşısında kurulan yüzlerce çadır, bir gecekondu mahallesinden farksız; yolları karla karışık çamurla örtülü, çadırlardan keskin bir gübre kokusu yayılıyor, su mezarlık çeşmesinden alınıyor.

Çadırların üzerinde, kurban satıcılarının memleketlerini belirten, kâğıttan veya kartondan tabelalar boy boy sıralanmış. 'Şebinkarahisar koçları' yazılı tabelanın asılı olduğu çadırın önünde, Zileli Azem Bay, 'toklularını' övüyor.

Fiyat aynı, alan az
Bay ve diğer akrabaları pazara 10 gün önce geldikleri halde satıştan memnun değil. Çünkü, 110 küçükbaş hayvandan ancak 15'i satılabilmiş. Oysa, Bay'a göre, küçükbaşların fiyatları geçen yıldan farklı değil: 125-225 milyon lira.

Azem Bay, burada kazanacağı paranın bir yıllık nafakası olduğunu söylüyor ve "Yoksa bu çileye katlanılır mı?" diye soruyor. Aslına bakılırsa Azem Bay'ın çadırı, diğerlerininkinden daha lüks sayılır: Harlayan bir soba, üzerinde çaydanlık, kirli de olsa bir kanepe, bir sandalye...

Numan Ağa memnun
Çankırılı Numan Ağa da çadırının kapısına kendi adının yazılı olduğu bez bir afiş asmış. O da çadırının önüne çıkmış, elinde değneğiyle müşterisini karşılıyor.

Numan Ağa, diğer satıcıların aksine satıştan bir hayli memnun. Bir hafta önce ta Ilgaz Dağları'ndan getirdiği 25 büyükbaş hayvandan 23'ünü satmış. Numan Ağa, "Bayrama daha bir hafta var. Nasıl olsa satılır" diyor. Numan Ağa'nın büyükbaşlarının fiyatları, piyasada 1 milyar 250 milyon liradan 4 milyara kadar değişirken, 3.5 milyardan 8 milyara kadar satılıyor.
Bu sırada, Numan Ağa'nın yardımcısı, hurda su deposundan akan kirli suda yüzünü yıkıyor.

Müşteri Mehmet Arıcan'la kurban satıcısı Satılmış Toprakçı, ellerini birbirine dolamış, pazarlık yapıyor. Arıcan, geçtiğimiz yıl aynı kilodaki büyükbaş hayvanı 1 milyar 9 milyon liraya aldığını belirterek, 2 milyar 200 milyon lirada diretiyor. Toprakçı, 2 milyar 600 milyon liraya satışa çıkardığı hayvanından en çok 200 milyon lira inebileceğini söylüyor. Aslında, Arıcan da Toprakçı'nın sözlerine hak veriyor: "Yemin çuvalı 21 milyon lira. İşgaliye parası 300 milyon. E, biz nasıl para kazanalım?" Eller, bir türlü anlaşma sağlanamadığı için ayrılıyor...

Çadırlar arasında tüp arabaları bırakılmış. Onlarca boş mutfak ve sanayi tüpü, çadırlar tipiden uçmasın diye ağırlık olarak kullanılıyor. Karslı Ecevit Koçak ise hayvanları tüp kamyonuna bağlamış. Esenler Belediyesi'ne 300 milyon lira işgaliye parası verdiği halde kamyonların kaldırılmadığından yakınıyor: "15 hayvan da elimde kaldı. Hayvanlarımı satamadığıma mı yanayım, yanı başımdaki tüplere mi?"
(Radikal)
Yayın tarihi: 29.01.2004
513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.