Magazin

'Nataşalar' Amerikan ajansında

'Nataşalar' Amerikan ajansında

AP haber ajansı, Türklerin eski Sovyet cumhuriyetleri ve Doğu Bloku ülkelerinden fuhuş için gelen kadınlara "Nataşa" adını taktığını ve şimdi bu kadınlara karşı mücadele kampanyası başlattığını yazdı.

Sovyetler Birliği'nin çökmesinden sonra Türkiye'ye akın edip, yeni mesleklerini icra etmeye başlayan sarı saçlı, mavi gözlü "Nataşa"larla mücadelede çaresiz kalan Türk hükümetinin yeni önlemler almaya hazırlandığı öne sürüldü.

Amerikan haber ajansı Associated Press (AP), Türkiye'deki Nataşa sorununu haber yaptı.

Türklerin, Rusya ve eski Sovyet cumhuriyetleri ile Romanya'dan fuhuş için gelen hayat kadınlarına "Nataşa" adını taktığını belirten ajans, Türk hükümetinin turist gibi gelip fuhuş yapan yabancı kadınları, cinsel hastalık yaymak ve hatta casusluk faaliyetlerinde bulunmakla suçladığını bildirdi.

Haberlere göre, bazı Nataşalar'ın casusluk yaptığı yolunda istihbarat birimlerinin hazırladığı "Nataşa faaliyetleri" başlıklı rapor doğrultusunda harekete geçen Türk hükümeti, yabancıların fuhuş yapmasının engellenmesi yolunda ciddi bir kampanya başlattı.

Söz konusu rapor, Türkiye'ye gelmek isteyen fahişelerden, ait oldukları ülke istihbaratı tarafından para karşılığı, Türkiye'nin askeri faaliyetleri hakkında kendilerine bilgi aktarmalarının istendiğini belirtiyor.

Ajans, bu istihbarat raporuna karşılık, henüz hiçbir Nataşa'ya somut casusluk suçlaması yöneltilmediğini hatırlattı.

Yabancı hayat kadınlarıyla mücadele kapsamında, son günlerde polisin Türkiye çapında operasyonlar yaptığı ifade ediliyor.

Rapora göre Kars polisi, fuhuş yapıldığını tespit ettiği üç oteli kapattı ve yakalanan Nataşalar sınırdışı edildi.

YASAL KORUMA, EVLİLİK

AP ajansının haberlerinde şu unsurlar da yer aldı:

Türkiye'ye gelen Nataşalar, yakalandıklarında sınırdışı edilmemek için, para karşılığı Türk erkeklerle evleniyorlar. Evlenip Türk vatandaşlığına hak kazanan bir kişi, sınırdışı edilemiyor.

Evlilik, fuhuş şebekeleri tarafından ayarlanıyor. Evlenecek olan Nataşa'nın tüm bu hazırlıklardan haberi olmadığı gibi, damadı görmüyor bile.

Türk vatandaşlığına geçen Nataşa, bir süre sonra boşanıyor. Evlilik için, koca adayına 3 bin dolara kadar para ödendiği belirtiliyor.

Kötü otellerin yanı sıra, özellikle İstanbul ya da Antalya'da müşterileri genellikle işadamlarından oluşan beş yıldızlı lüks otellerin havuzlarında veya pahalı fitness kulüplerinde, son derece güzel Nataşalara rastlamak mümkün.

Böylesi gösterişli ve güzel Nataşaların müşterileri de çoğunlukla işadamları, "hükümet yetkilileri" ve diplomatlar oluyor.

NATAŞALAR ANLATIYOR

Çoğu sarı saçlı mavi gözlü, dikkat çekecek kadar güzel olan genç Nataşalar, mesleklerini icra ederken, ciddi bir engelle karşılaşmadıklarını söylüyorlar.

24 yaşındaki Rus güzeli Olga, Moskova'da ekonomi eğitimi görürken Türkiye'ye gelmeye karar vermiş. Kusursuz Türkçe konuşan Olga, şunları anlattı:

"Ailem, İstanbul'da turist rehberi olarak çalıştığımı sanıyor. Arada sırada Moskova'ya gidip, ailemi ziyaret ediyorum. Onlara güzel hediyeler götürüp, mutlu ediyorum.

Bir müşteriden gecelik 150 dolar alıyorum. Arada sırada, arkadaş tavsiyesi üzerine diğer kentlere de gittiğim oluyor. Tabii yol masraflarımı karşılamaları şartıyla.

İncirlik Üssü'ndeki Amerikalı askerler veya İsrailliler de müşterilerim. Ama en çok Türk işadamlarını tercih ediyorum. Elleri daha açık oluyor. Yakalansam bile beni sınırdışı edemezler. Çünkü Türk vatandaşıyım. Bir Türkle evlenip boşandım. Onu hiç görmedim."

FUHUŞA ZORLANIYORLAR

Türkiye'ye gelen bazı yabancı kadınların, zorla fuhuş sektöründe çalıştırıldığı da belirtiliyor. 2001 yılında ABD'de yayınlanan insan hakları raporuna göre, model, garson veya dansçı olarak çalışmak üzere Türkiye'ye gelen bazı kızlar, fuhuş şebekelerinin eline düşüyor ve zorla çalıştırılıyorlar.

Özellikle Romanya'daki yetimhanelerden gelen kızların kaçırılarak seks kölesi olarak çalıştırıldığı, kaçmaya kalkanların dövüldüğü hatta öldürüldüğü belirtiliyor.

Bu kızların, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine pazarlandığı da yine insan hakları raporunda iddia ediliyor.
Yayın tarihi: 11.06.2002
621
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.