Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Müzik hafızayı ve öğrenmeyi geliştiriyor

Müzik hafızayı ve öğrenmeyi geliştiriyor

Piyanonun ya da kemanın başında saatler harcamaya değiyor. Hong Kong'da yapılan araştırmaya göre müzik aletleri çalmak çocukların hafızasını ve öğrenme yeteneğini artırıyor.

Neuropsychology dergisinde yayınlanan araştırmada, müzik eğitimi alan çocukların sözel hafızalarının diğerlerine göre daha iyi olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar, bulgularının hem sağlıklı çocuklar, hem de beyni hasarlı çocuklar için yararlı olabileceğini söyledi.

Hong Kong Üniversitesi'nden psikologlar altı - on beş yaşları arasındaki 90 erkek çocuk üzerinde çalıştılar. Bu çocukların yarısı yaklaşık beş yıldan beri okulun yaylı müzik aletleri orkestrasında müzik eğitimi alıyor ve aynı zamanda klasik Batı müziği aletleri çalıyordu. Aynı okuldaki diğer grup ise müzik eğitimi almıyordu. Çocukların hepsi sözel ve görsel hafıza testlerine tabi tutuldu. Hepsine bir liste sözcük okutuldu ve daha sonra listeden hatırladıkları sözükleri söylemeleri istendi. Müzik eğitimi alan çocuklar diğerlerine göre çok daha fazla sözcük hatırladı ve daha sonraki testlerde daha çok sözcük öğrendi. 30 dakika sonra sorulduğunda da diğer gruba göre daha çok sözcük hatırladılar.

Çocuklar ne kadar uzun süredir müzik eğitimi alıyorsa, sözel hafıaları o kadar iyiydi. Fakat, görsel hafıza testlerinde iki grubun başarısı farklı değildi. Araştırmacılar müzik eğitiminin, beynin sözel hafıza ve öğrenmeyle sorumlu sol tarafını uyardığını söyledi. Araştırmayı yürüten Agnes Chan, müziğin "sol lobun gelişmesine katkıda bulunduğunu ve bunun da sol lobda gerçekleşen bilişsel işlemleri kolaylaştırdığını" açıkladı.
(Hürriyetim)
333
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.