Mahmure

Magazin

Magazin Gündemi

Mutluluk mevsimi

Mutluluk mevsimi

Vücudun salgıladığı ve kişide çeşitli olumsuz duygular yaratan melatonin hormonunun yaz mevsiminde azalması mutluluk duygusunu artırıyor. Psikolog İbrahim Bilgen, "Bu nedenle mutluluk veren yaz mevsiminin kıymeti bilinmeli" dedi.

Melatoninin etkisiyle insanlarda depresyon olduğunu ifade eden Dr. Bilgen, depresyonlu hastalara günde 5-6 saat parlak, suni ışık tedavisi uygulanarak melatonin sentezinin azaltıldığını kaydetti. İskandinav ülkelerinde kış aylarının uzun sürmesi nedeniyle burada yaşayan insanlarda depresyon sıklığının daha fazla olduğunu ifade eden Dr. Bilgen şunları söyledi:

"Kıymeti bilinmeli"
"Uzun kış gecelerinde vücut tarafından daha fazla salgılanan melatonin nedeniyle kişilerin günlük aktivasyon ve başkalarıyla görüşme isteğinin yanı sıra cinsel ilgi ve isteklerinde azalma olur. Bunun yanında iştah artışı veya azalması, uyuma isteğinde artış ya da azalma, karbonhidratlı yiyecekleri yeme isteğinda artış olur. Yaz aylarında ise melatonin hormonunun daha az salgılanmasıyla insan psikolojisinde olumlu gelişmeler ortaya çıkar. Kişilerin hareketli ve daha tepkisel olduğu gözlenirken, cinsel ilgi ve isteğinde artış, uyuma ihtiyacında azalma ve kendilerini daha mutlu hissetme gibi etkiler ortaya çıkar. Bu nedenle mutluluk veren yaz mevsiminin kıymeti bilinmeli."

Güneş ışınlarının melatonin salgısını azalttığını ifade eden Dr. İbrahim Bilgen, Kuzey Avrupa ülkelerinde yaşayan insanların bu nedenle yaz aylarında Akdeniz sahillerine akın ettiğini ve güneş ışınlarından bol bol yararlandığını vurguladı.

(DHA)
341
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.