Magazin

"Mutluluk çubuğundan dönüş yok"

"Mutluluk çubuğundan dönüş yok"

İktidarsızlık sorunu olan erkeklere uygulanan `mutluluk çubuğu' taktırma yönteminin, geri dönüşü olmayan bir karar olduğunu açıklayan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tibet Erdoğru, "Türkiye'de bazı hastalara ilaçla tedavi edilebilecekken, kolay yol seçilip protez takılıyor. Bu geri dönüşü olmayan bir karar'" dedi.

Mutluluk çubuğunun peniste sertleşmeyi sağlayan süngersi dokular çıkarıldıktan sonra takıldığı, takılan protezden vazgeçmek isteyen erkeklerde ise bir daha asla `sertleşme' olamayacağı belirtildi. Doç. Dr. Tibet Erdoğru, sorunu çeken hastalara hemen mutluluk çubuğu olarak adlandırılan protez takmak yerine, ilaç ve enjeksiyon yöntemi uygulanması gerektiğini belirtti.

Erdoğru, "Protez, sadece hiçbir tedaviye yanıt vermeyen hastalara uygulanmalı. Az da olsa tedavi edilebilme şansı olan hastaya protez uygulamak, son derece yanlış. Çünkü protezi taktırdıktan sonra geri dönüşü yoktur. Eğer çıkarılırsa, hastada bir daha asla sertleşme olmaz. Çünkü sertleşmeyi sağlayan süngersi dokular çıkarılıp yerine bu protez takılıyor" diye konuştu.

45 HASTAYA TAKILDI
Erdoğru, protezin hasta tatmini açısında yüzde 95, partner tatmini açısından yüzde 85 başarı sağladığını ve her yaşta hastaya uygulanabildiğini belirtti. Akdeniz Üniveristesi Tıp Fakültesinde 1999 yılından bugüne kadar sertleşme problemi olan 650 hastanın takip edildiğini ve sadece 45'ine protez takıldığını ifade eden Erdoğru, şöyle konuştu:

"650 hastadan sadece 45'ine protez takılması, hastaları çok dikkatle incelememizden kaynaklanıyor. Kesin olarak ilaç ve enjeksiyon tedavisine yanıt vermeyenlere protez uyguladık. Ancak Türkiye'de bazı hastalara ilaçla tedavi edilebilecekken, kolay yol seçilip protez takılıyor. Bu son derece dikkat isteyen bir konu. Tehlikesi ise geri dönüşümü olmamasından kaynaklanıyor."

POMPALILAR TERCİH EDİLİYOR
Doç. Dr. Erdoğru, 2 saat süren ameliyatta yüzde 95 başarı sağlandığını vurgulayarak, "Ameliyatta iki dezavantaj var. Yüzde 1 oranında iltihaplanma olabiliyor. İkincisi ise yüzde 5 oranında protezi indirip kaldırmada sorun yaşanabilir" diye konuştu.

Türkiye'de 1985 yılından bu yana uygulanan mutluluk çubuğunun, artık pompalı modelin tercih edildiğini sözlerine ekleyen Erdoğru, "Çünkü bu protezi hasta kendi kontrol edebiliyor. Daha önceki yıllarda kullanılan devamlı sert protez, hastayı zor durumda bırakabilir. Örneğin mayo giymesi sorun olabilir. Ama diğerine göre daha pahalı olan pompalı protezde bu gibi sorunlar yaşanmıyor" diye konuştu.
(DHA)
Yayın tarihi: 23.10.2002
306
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.