Magazin

Mutlu evliliğin patenti bilgisayarda

Mutlu evliliğin patenti bilgisayarda

Yalnız kalpleri bilgisayar programı yardımıyla buluşturan bir çöpçatanlık şirketi, 'mutluluğun formülü'ne patent aldı.

Kim demiş aşk kimya işidir diye? ABD'de kurulu çöpçatanlık şirketi 'eHarmony.com', biraz psikoloji biraz da istatistikle mutlu evliliğin garanti olduğu iddiasında. Hatta eHarmony, mutlu birliktelik formülünün patentini bile aldı: 'Mutlu bir birliktelik kurabilecek kişilerin saptanması için formül ve metot.'

eHarmony'nin kurucusu psikolog Neil Clark Warren, kişinin psikolojik profilinin, eşleştirme yaparken en güvenilir yol gösterici olduğu görüşünde. eHamony vasıtasıyla ruh ikizini bulmak isteyenlere, 'Sigara içiyor musunuz?'dan başlayıp 'Dominant kelimesi sizin için ne ifade ediyor?' ve 'Sık sık kendinizi kötü hisseder misiniz'e kadar 430 soru yöneltiliyor.

Yanıtlara göre kişiler, 'ruhsal durum', 'cinsel arzu' gibi başlıklarla 29 kategoriye ayrılıyor. Ardından görevliler birbirleriyle en az yüzde 95 uyuşanları buluşturuyor. Şirket, zıt kutupların birbirine çektiğine inanmıyor. Her başvuranın aşkı bulacağına dair garanti de yok. Soruları cevaplayan her beş kişiden biri, 'Evlenecek tipte değil' gerekçesiyle reddediliyor.
(Radikal)
Yayın tarihi: 31.05.2004
521
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.