Magazin

Muhteşem Yüzyıl Fransa'ya el öptürdü! (VİDEO)

Muhteşem Yüzyıl Fransa'ya el öptürdü! (VİDEO)

Muhteşem Yüzyıl dizisine Fransa elçisinin Sultan Süleyman'ın elini öptüğü sahneler damgasını vurdu.

Güncellenme tarihi:
Muhteşem Yüzyıl Fransa'ya el öptürdü!

Star Tv'de ekrana gelen Muhteşem Yüzyıl dizisinin dün akşam ekrana gelen son bölümünde Fransız elçisi, Halit Ergenç'in canlandırdığı Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın elini öptü.

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Sultan Süleyman'ın önünde diz çöküp el öpen Fransız elçisi Kont Rinkon, Fransa kralı Fransua ve annesi düşes Dangelem'in selamlarını ve saygılarını iletti. Fransız elçisi Sultan Süleyman'dan Osmanlı ordusunun Fransa'ya destek olmasını isterken, ordunun İtalya'ya girmesini ve bu zaferle Osmanlı-Fransız dostluğunun pekişeceğini söyledi.

OSMANLI'NIN FRANSA'YA YARDIMLARI

Kanuni Sultan Süleyman Han devrinde; Fransa “Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu”nun kuşatması ve tehdidi altında idi. O zamanlar Fransa tarihten silinme noktasında gelmişti. Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu; Almanya, Macaristan, İspanya ve İspanya 'nın Flandne sömürgesine ve Avusturya 'ya hükmediyordu. Sıra Fransa 'ya gelmişti. 1525 Pavia Savaşında Kutsal Roma-Germen İmparatorluğuna yenilen; Fransa Kralı I. François, Şarlken 'e yani kutsal Roma-Germen İmpataroruna esir düştü. I. François 'in annesi, Osmanlı Sultanı Kanuni 'den yardım istedi. Kanuni Sultan Süleyman Han 1526 Mohaç Zaferi ile düşmanlarını yendi ve Viyana ile Macaristan 'a yöneldi. Şarlken Osmanlı Sultanının isteğine boyun eğdi. ve I. François 'i serbest bıraktı. I. François (Fransa) ile Şarlken (Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu) arasında 1527 'de tekrar savaş oldu. Fransa yenildi. I. François, Rinçon isimli bir elçi ile Kanuni Sultan Süleyman Han 'dan yardım istedi. Kanuni, Viyana 'yı kuşatınca, Şarlken Osmanlı 'nın tehdidi üzerine I. François ile Kambre Anlaşmasını imzaladı. Osmanlının 1529 İkinci Macaristan ve 1532 Üçüncü Macaristan Seferi ile Fransa nefes aldı.

Yayın tarihi: 16.02.2012
744
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.